| anonim_4396 a întrebat:

Credeți că repulsia asta pe care o avem noi românii(și nu numai)cu privire la politică și politicieni poate fi tocmai motivul pentru care nu evoluează în bine clasa politică?

Oamenii cinstiți se feresc de politică, iar asta am auzit-o de multe ori. În diferite contexte, unor persoane li s-a zis "tu ar trebui să fii politician", probabil fiindcă avea cunoștințe în domeniu sau era un bun orator, la care acesta întotdeauna răspunde "Nici să nu aud. Nu vreau să mă compromit sau să stau printre hoți."
Astfel că cei care sunt dispuși să se "compromită" sunt tot oamenii fără principii pe care îi cunoaștem cu toții.
Oare ar trebui ca oamenii cu vocație reală să își inima în dinți și să încerce să schimbe ceva? Sau e mediul prea ostil și vor fi ori expulzați ori reduși la tăcere ori manipulați să devină ca ceilalți?
De ce fel persoană e nevoie ca să fie în stare să aibă o carieră curată și care să producă schimbări palpabile?

14 răspunsuri:
| Simpatic a răspuns:

Oamenii cinstiti fug de politica din start pentru ca stiu ca acolo vor fi un fel de proscrisi care vor trebui sa "voteze" exact precum o fac grosolanii care au dus si duc tara de rapa, daca nu mergi pe principiile si ideile lor esti denigrat sau dat afara. De aceea oameni cu initiativa legislativa si care vor binele tarii nu se pot impune in niciun fel, mai sunt din cei 600 de parlamentari de ex. si cativa cinstiti si corecti, si vin uneori si cu propuneri de lege bune pentru tara, dar nu se voteaza de catre scarbele pe care tot poporul acesta le-a votat sa ajunga acolo.

| Freya1 a răspuns:

A spus cineva către mine o data ca daca ar fi el președinte sau ar avea o funcție de conducere ar extirpa anumite chestii iar eu i-am spus că nu e asa simplu.Nu e asa simplu pentru ca degeaba esti tu președinte sau ai o funcție în parlament, ca nu tine doar de ce vrei tu sa faci si de parerea ta.Mai sunt acolo si alti "stabi" fara ale căror voturi sau decizi nu prea poti sa faci nimic.
Eu as susține cu drag un om de rand ce ar vrea sa faca ceva si sa intervină în toata mascarada asta, dar șansele ca un om de genul a reușească sunt minime.Da, ar fi bine dacă cineva ar pune piciorul in prag si ar avea curajul, dar problema e ca deja cel putin in tara noastra interlopi si hotii s-au infiltrat atat de adânc si de bine incat e cam greu sa le strici planurile fara sa te pui in pericol.
A fost un caz si chiar s-a facut un film romanesc despre un procuror tanar, pe care cei mai sus puși l-au pus sa se ocupe de un caz de "coruptie" (acel om ne fiind vinovat dar pe care încercau ceilalti sa il scoată din schema).L-au pus pe asta tanar si bun ca sa fie ei cu mainile curate, iar cand s-a prins băiatu ca ceva pute si ca nu e in regula si-au dat deja si ei seama ca asta miroase ceva si l-au terorizat până a ajuns in pragul sinuciderii.Multi spun ca a fost omorât si i sa înscenat sinuciderea, altii spun ca sa sinucis din cauza faptului că a fost constrâns de situație după ce a aflat adevarul.Si atunci...

| Zuzu1991 a răspuns:

Saracutii politicieni, horrorpsiti si amarati, nu ii sustine populatia si d'aia SUNT HOTI?!?

| anonim_4396 explică (pentru Zuzu1991):

Cred că ai citit prost.

| Zuzu1991 a răspuns (pentru anonim_4396):

Cred ca te-ai exprimat PROST:
"Credeți că repulsia asta pe care o avem noi românii(și nu numai)cu privire la politică și politicieni poate fi tocmai motivul pentru care nu evoluează în bine clasa politică?"

MI SE RUPE ce ai tu in cap, fraza asta spune ca populatia e de vina pentru ca nu "evolueaza" clasa politica, adica, ce crezi tu, ca daca am avea incredere in ei nu or sa mai fure... PE BUNE?!?

| rapandula a răspuns (pentru Zuzu1991):

Nu e asa. Daca noi nu ne-am mai razboi intre noi si daca toti ne-am pune mintea la contributie laolalta, am reusii sa schimbam guvernul si gandirea sa. Atata timp cat noi nu facem nimic, automat nici ei nu evolueaza. Aleg sa se imbogateasca.
Citeste si ce a spus in continuare. Are doua paragrafe in care a prezentat mai multe dileme care te fac sa intelegi despre ce este vorba si ce vrea sa spuna.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

In general ti-ai dat raspunsul prin intrebarile puse.
Dar uita-te la Stolojan. E expert in domeniul sau. Dar e cinstit. Pentru ca au incercat sa-l corupa (spre deosebire de multi altii nu a acceptat), a preferat sa se retraga din politica.

| Jus7t a răspuns:

laughing Da, fix de asta, eu zic că încă nu primesc ce merită politicienii.
Fură, sunt corupți, nu dau doi bani pe oameni, nu investesc în ce trebuie, nu îmbunătățesc ce trebuie îmbunătățit, etc.

Problema nu sunt doar ei, o problemă mare e și poporul, toți zic că politicienii nu dau doi bani pe oameni dar ei când ies din casă și văd un om întins pe jos trec pe lângă el, sunt invidioși, nu au bun simț, sunt o groază de cocalari în tara asta, predomină o mentalitate scârboasa.
Zic ca politicienii fac abuz de putere dar fac bullying la greu, sub mai multe forme.
Vor sa fie tratați întru un mod drept dar ei se gândesc doar la ei și mai deloc la altul și la dreptatea altuia.

În fine, normal ca sunt și excepții, nu am zis ca nu.
Totuși, dacă se făcea educație, dacă se puneau în scoala de exemplu ore de parenting, educație se. xuala, financiara, dacă se schimba modul asta competitiv de a învăța (x a luat 10, tu cum de ai luat 7? e mai bun prostu ala decât tine?) s ar fi schimbat multe, dar nu se vrea, ca de putut sigur se poate, nu se vrea, ne vor cat mai prosti, sa evoluam cât mai greu și atât.

| rapandula a răspuns:

Nu neaparat. Acum sa fim seriosi, oameni care vor sa faca ceva cu adevarat in tara asta si care vor sa o si conduca pentru a isi indeplini aceste scopuri se gasesc. Problema alta este.
Mafiotii exista in guvern de la comunism pana azi si inca vor mai fi, iar acestia nu sunt chiar atat de prosti pe cat ii crede lumea. Au si ei o inteligenta aparte dar pe care o aplica in alte scopuri decat cele promise in campania electorala. Ei au schimbat legi si alineate din constitutie cu privire la drepturile de a fi ales intr-o functie din guvern. Se impun anumite cerinte cum ar fi varsta, trecutul, prestanta, popularitatea, semnaturile, si multe alte cerinte care iti fac aproape imposibila aderarea la guvern. Singurele sanse reale le mai au "faimosii" din Romania, oameni foarte cunoscuti care pot la orice ora sa stranga voturile necesare si popularitatea necesara pentru a se vorbi despre asta incontinuu cat sa nu se ingroape totul de catre altii de sus. O data ce intri in guvern lucrurile din nou se schimba. Daca vei vrea in continuare sa faci ceva, fi sigur ca ti-i se vor baga "bete-n roate". Cand in timpul unui furt tu vi si le iei banii de la mana hotilor ducandu-le inapoi unde le e locul, acestia te vor inlatura. Despre asta e vorba. Iar modul prin care o vor face te va afecta toata viata. Sunt in stare sa te dea afara, sa te defaimeze public, sa faci contractele necesare dar totul sa fie lasat balta si banii sa ramana lor, sa iti bage in carca "ilegalitati" facute de altii sau minciuni si nu in ultimul rand pot sa plateasca emisiunile politice sa te defaimeze vorbind negativ despre tine, sau asta oricum se va intampla cand in presa vor incepe sa spuna lucruri negative despre tine iar in baza asta si altii vor vorbi despre asta, vorba ce va ajunge la multe persoane din populatie ceea ce iti va compromite toate planurile. Lumea contientizeaza cat de cat aspectele astea, ca unul bun va fi inlaturat ca in exemplul cu furtul, asa ca aleg sa isi vada de treaba lor dar sa se razboiasca in ideologii intre ei pe internet sau chiar si in realitate, cand ar putea de fapt sa-si puna mintea la contributie toti, in a inlatura TOT guvernul de la putere si intrand altii, tineri inteligenti cu planuri de viitor in spre bine.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Guvernul e numit nu e ales. Asa ca nu ai nevoie sa fii faimos. De altfel nu prea am auzit nume celebre prin guverne.

Stii ca acu sunt foarte multi tineri in guvern nu? De ce l ai da jos acum daca asta iti doresti tu, oameni tineri in guvern?

Eu ti am zis si ieri ca scrii mult fara sens.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Am spus ca exista niste cerinte bine definite care sunt greu de executat pentru unul de rand. Cu cat esti mai cunoscut, cu atat iti este mai usor sa iti faci un guvern si care poate fi si ales.

O fi multi tineri in guvern, dar cum ai spus si tu, sunt "numiti" nu "alesi". Asa ca hai sa nu vorbim despre asta. Este vorba de competenta, nu de varsta. Ce au facut acei oameni tineri din guvern? Au putere sa faca ei ceva? Batranii care sunt, de ce sa nu-i inlocuim si pe ei?

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

Iar cauti cearta pentru lucruri pe care nu le intelegi. Este fix despre ce vorbeam eu ieri. In loc sa ne unim si sa ii fortam sa faca ceva noi stam sa ne certam pe net care e mai cu mot. Eu am terminat discutia aici.

| suntserios a răspuns (pentru rapandula):

Esti atat de confuz cand scrii despre politica...
Vrei tineri da vrei si experimentati.
Vrei alesi da nu vrei sa ii alegi ca nu ii cunosti.
Vrei corecti da cu putere asupra tuturor.

| rapandula a răspuns (pentru suntserios):

1. Parerea ta
2. Daca imi gasesti tu cuvantul "experimentat" in toate comentariile mele, ma las de platforma asta, altminteri esti si tu cel confuz.
3. Viata mea, ai inteles fix ce nu trebuia, ma ajuti cu fraza unde am facut eu sa se inteleaga asta?
4. Alta idee inteleasa cum ai vrut tu.