| tudorvolcano a întrebat:

Credeți că România ar trebui să intre la euro sau să-și păstreze moneda națională.
Iar dacă decidem să nu intrăm la zona euro, care sunt libertățile BNR asupra devalorizării leului? Dacă vrem să depreciem masiv leul pentru favorizarea exporturilor românești în UE, putem să o facem, sau vom fi sancționați de UE și FMI din cauza unei inflații în creștere?

8 răspunsuri:
| Violleta2022 a răspuns:

Romania, fiind in Uniunea Europeana, la un moment dat va trebuii sa se alinieze cerintelor Uniunii Europene si sa schimbe moneda nationala cu euro, lucru perfect normal de altfel.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

Stii cum e cu E pe intelesul toricui? Sa zicem ca tu ai un Opel, pe asta l-ai putut lua, pe asta il poti intretine. Eu vin si iti dau un Bentley Maybach ultimul racnet, chiar cadou, fara bani. Mergi cu el si intretine-l.

BNR nu face ce-i taie prin cap. Este sub comanda Bancii Centrale din Elvetia s tuturor Bancilor Centrale din Europa ( sau se pare din lume ).

| Superior a răspuns:

Nu stiu, la roman mai multe zerouri il fac fericit, deci... Gandeste-te cum 1200 lei ar fi 300 de euro lunar, ar fi mai trist, adica stii ca sunt aceeasi suma de bani, totusi acel 0 impaca o alta parte a subconstientului. Viata e condusa de 1 (da) si 0 (nu), de asemenea fiind si codul binar ce sta la baza tehnologiei pe care tu te uiti la 18+ si scrii pe TPU. La fel si 1 urmat de multe zerouri te face bogat.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

Ce dracului ai scris aici?

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Pai....de ce romanul e mai fericit cu leul?

| anonim_4396 a răspuns (pentru Superior):

De unde stii ca e mai fericit? Tot n-am reusit sa traduc ce ai scris.

| Superior a răspuns (pentru anonim_4396):

Aia e matematica mea surroundina...ma rog.

| AndreiWeisz a răspuns:

E mai ok sa ne mentinem moneda. Preturile o sa creasca mult daca trecem la euro. E un motiv pentru care anumite tari dezvoltate nu prefera euro, e clar ca nu te ajuta prea mult, e benefic mai mult pentru nemti.