| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Romania are o economie destul de buna ca sa se uneasca cu Moldova? Vreau opinii.

9 răspunsuri:
| darrio2007 a răspuns:

De ce ar face asta? Sunt doua tari independente cu economie proprie.

| Violleta2022 a răspuns:

Chiar nu vad nici o legatura intre economia Romaniei si a Moldovei si de ce ele ar trebui ele sa se uneasca.
Sunt doua tari independente, fiecare cu politica si economia ei, fiecare se conduce dupa propriile legi, nefiind importanta economia unui stat, altui stat.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Sub nicio forma.
nici Germani nu cred ca ar putea sa integreze bine un sac de coruptie si saracie precum Moldova

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu are.

| GabiDumitrescu a răspuns:

Intrebarea trebuia pusa invers... si nu e vorba de economie. As fi fost de acord cu unirea in anii 90, insa acum mai mult rau ne-ar aduce si noua, si lor.

| dinaprilie a răspuns:

Nu se vor unii niciodata in conditii de pace ca cele din prezent. Si economia nu dicteaza "unirea" a doua tarii cu constitutii ancorate in sistemul modern actual. Opinia mea.

| NunuNini a răspuns:

Intrebarea ta se traduce asa: Este Romania destul de bogata ca sa-i hraneasca si pe cei din Rep. Moldova? (nu Moldova, regiunea romaneasca!).
Raspunsul este: NU!
In alta ordine de idei, basarabenii nici nu au nevoie sa fie hraniti de noi. Ei traiesc bine. Stiai ca dupa 1990 toate persoanele de la ei au primit pamant? Chiar si functionarii, profesorii, etc. Pe langa salar, au si unde sa-si cultive niste legume, unde sa creasca un animal.

| Dintrebare a răspuns:

Daca vrei sa stii strict din punct de vedere economic, facand abstractie de faptul ca unirea este un ideal, adica utopica, nu ar folosi Romaniei. Moldovenii o duc foarte rau si daca ne-am uni, atunci ar trebui sa oferim ajutor. Avand in vede ca nu o ducem prea bine nici noi, situatia nu ar fi prea roz.

| Alexandru_Ionuț_1998_XVpG a răspuns:

Eu zic că genul aștia de oameni nu s-ar înțelege niciodată