Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca Rusii vor pătrunde si la noi in Romania? Nu pot sa il cred pe Iohannis ca suntem in siguranta doar datorita faptului ca suntem protejati de alianța Nato.

80 răspunsuri:
| KR0N5TADT a răspuns:

Sunt aici de când lumea.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Si pentru tine are mai multa importanta ce credem noi ori ce-ti spune Presedintele Romaniei, cel mai informat de la noi?
Eu sunt sigur ca este asa cum spune.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Nu ai mai zice asta daca ai locui langa granita, punete si tu in situatia oamenilor care locuiesc fix langa granita...

| sabin89 a răspuns (pentru Ioandelasal):

Un om poate fi informat şi în acelaşi timp să nu spună adevărul.

| Brizbriz a răspuns:

Atacarea unei tari din Nato atrage dupa sine atacul de catre intreaga alianta a tarii agresoare, care in cazul asta, fiind putere nucleara, o sa fie razboi nuclear
nu cred ca Putin poate vrea asta, sa ajunga din cel mai tare din parcarea poporului rus, la cel mai tare din parcarea bunker-ului

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru anonim_4396):

Intamplator eram in armata la Iasi in 1968, atunci cand URSS si cu alte tari socialiste au ocupat Cehoslovacia si Romania s-a opus si au condamnat aceasta. Nu mi-am dorit un razboi cu sovieticii dar nu mi-a fost frica, fiind informat doar din surse oficiale, nu din tot felul de aberatii, cum sunt acum pe internet.

| Mayhem666 a răspuns:

Daca Rusia se atinge de orice tara care face parte din NATO (Romania inclusa), o sa o pateasca.
Deja America a trimis diferite forme de protectie (arme, avioane de lupta, etc) la granitele tarilor din Europa de Est, chiar si la noi in Romania.
Chiar acum mai putin de o ora a fost postat ceva legat de asta.
Aici este link-ul:

https://youtu.be/geOucPZ1eoQ

Desi Putin e imprevizibil, deci nu stim cu exactitate ce o sa faca nebunu. Daca i se scoala, poate sa atace o tara NATO si asa porneste al 3-lea razboi mondial.
Momentan tot ce putem face e sa asteptam si sa speram ca totul o sa se calmeze, mai ales ca acum liderii NATO se intalnesc ca sa discute ce sa faca in continuare.
Noi trebuie sa stam cu ochii pe orice veste noua.
Din cate am auzit, mai mult de 1000 de soldati rusi au fost omorati.

| NietzscheFrumosSiDesteptSunt a răspuns:

Atunci de ce ai crede niste necunoscuti de pe internet?

| Jakye a răspuns (pentru Brizbriz):

Există o șansă să se întâmple asta. Putin este un nebun, la fel cum a fost Hitler. Când acești nebuni simt că îmbătrânesc și că vine moartea, ceea ce este inevitabil, încearcă să-și pună în acțiune toate planurile.

Dacă Putin simte că moartea este aproape, poate face orice, chiar dacă e rațional sau nu, la fel cum a făcut Hitler în operațiunea Barbarossa.

Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns (pentru sabin89):

Sunt sigur ca nu este cazul cu aceste informatii, s-ar discredita total si la o adica as vota demiterea lui din functie.

| Mosotti a răspuns:

Nu au de ce patrunde rusii in Romania, nu au treaba cu noi si nu vor avea atat timp cat nu ii vom ataca de la noi.

| mgtow a răspuns:

Sant sanse sa vina, depinde ce intentii are Vladimir, Rusia are mai multi soldati si echipament militar decat nato, pedegeaba merg sa apere granitele. Sant militar in UK trupele comando, din cate stiu 450 de soldati englezi au fost trimisi in Polonia si 10 F-15E Strike Eagles 5 pentru Ro si 5 pentru polonezi

| GabiDumitrescu a răspuns:

Nu trebuie sa il crezi pe ficus, dar ar trebui sa te gindesti un pic de unde inversunarea asta a rusilor ca R. Moldova si Ucraina sa nu intre in NATO. Fix acum cateva ore am discutat cu un vecin de-al meu care e militar si omul era foarte chill. Daca iei si urmaresti cu atentie ce se intampla in Ucraina, o sa vezi in ce stare deplorabila atit ca morala/pregatire cit si plan de actiune e armata aia. Poate ca Ucraina o sa cada in vreo saptamana, poate ca weekendul asta reusesc sa puna mina pe presedinte si guvern si sa ii schimbe cu unii favorabili lor, DAR ramane in picioare faptul ca marea armata rusa nu se ridica nici de departe la nivelul asteptarilor. Am vazut o gasca de clipuri cu sabotori rusi capsati, cu coloane de blindate ambuscate si distruse, inclusiv un clip in care un Mig-29 ucrainian doboara un Su-35 cu o racheta aer-aer. Nu zic ca Ucraina o sa cistige, dar Rusia o sa fie un pic sifonata. Buba e ca desteapta comunitate internationala o sa stea si nu o sa faca nimic, cam in genul in care au facut in WW2 dupa ce Hitler a terminat de invadat Polonia, campanie care s-a soldat cu pierderi semnificative, chiar daca a fost victorioasa.

| Trixt3r a răspuns:

Eu cu PSD/FSN la guvernare nu pot sa ma simt in siguranta nici daca vine Biden personal sa ma tina de mana.

FSN este fostul partid comunist, din care face parte Iliescu, om care are legaturi stranse cu Moscova si cum ce se aseamana se aduca, in mainile PSD nu o sa fim in veci in siguranta. Iohannis care a permis PSD la guvernare imi inspira exact aceeasi masura de incredere.
NATO e posibil sa ne apere, daca nu ne vinde PSD-ul la primul semn de greutati.

| haileewatson a răspuns:

Eu cred ca Romania e in siguranta datorita aliantei Nato.
Dar m-am uitat la o conferinta cu Putin si a spus ca stie clar care sunt consecintele unui razboi mondial, si faptul ca nu vor exista invingatori. A zis de asemenea ca nu vrea sa se ajunga in punctul ala. https://www.youtube.com/watch?v=QXCKRTqB4-o

Asa ca... lucrurile se vor rezolva prin negocieri si sanctiuni, dar milioane de oameni vor avea de suferit.

| mgtow a răspuns:

Fix cand au inceput bombardamentele in Ucraina, mi-am cumparat un ceas rusesc )) https://www.watchexclusive.eu/......47653.html

| RAY a răspuns:

Putin a spus ba rămâneți neutri, nu va bagați in NATO, ca sa nu fiți o amenințare directa pentru noi, ceea ce a ocupat Rusia sunt orașe unde majoritatea sunt rusi iar prin reveredum aia au votat ca vor cu rusi, Ucraina nici nu exista, teritori furate si din România, Ungaria, Serbia, poate va invada Moldova atât si acolo unde sunt multi rusi, Rusia nu e răul pe pământ

| Brizbriz a răspuns (pentru Jakye):

"May you live interesting times" (iti doresc sa traiesti vremuri interesante) proverb chinezesc
incearca sa cauti pe google ce inseamna Davos si cum au facut ei viata in Singapore, nu vreau sa spun mai multe... descurca-te singur

| joghu22 a răspuns:

Putin este conștient ca daca face o miscare greșita la noi, isi pune 30 de tari in cap. NATO are armata mult mai puternica decat Rusia, a recunoscut si el asta. Nu cred ca va fi la noi vreun razboi fiindca noi nu avem treaba. Rusia nu ar avea de ce sa ne atace, doar in cazul in care noi ne băgăm, ceea ce nu cred. O sa fie cateva zile de bătaie, Ucraina se va preda in final, si totul o sa se uite. Doamne ajuta sa fie bine!

Salontanul
| Salontanul a răspuns (pentru anonim_4396):

laughing Ioandelsal este din Salaj. Chiar ca este langa granita. In fond ce inseamna pentru rusi granita? Trei ceasuri de marsaluit cu tancurile si TAB-urile?

| Frank51 a răspuns:

Nu cred că vin la noi.

Ai ocazia totuși să pleci din timp din țară, du-te în vest.

| J0B0MAT a răspuns:

Da, cred. Puțin e un tiran nebun. Cred că NATO va ajuta, dar nu suficient. Fiecare țară trebuie să se protejeze singură. Trebuie să fim pregătiți pentru ce e mai rău.
Acum e momentul să fim uniți și curajoși! Trebuie să facem cinste strămoșilor noștri români care au luptat secole întregi pentru ca noi să fim liberi. Va fi rândul nostru să luptăm pentru libertatea copiilor și copiilor noștri.
Sunt vremuri tulburi, ale unor mari atrocități, ai unor mari criminali, dar și vremea marilor eroi.
Cum sunt ucrainienii care rezistă eroic în fața a trei țări, care și-au dat viața cu demnitate scuipând-i pe ruși în față.

| Catalynaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaaa a răspuns:

Miercuri,la ora 5 dim. a fost o bubuitura... poate.

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru NietzscheFrumosSiDesteptSunt):

Suntem o comunitate și e bine întotdeauna sa asculți opiniile altora chiar daca sunt rele sau bune mai ales într-o asemenea situație.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Nu.

| Brizbriz a răspuns (pentru mgtow):

OCP cumpara ceasuri rusesti... se rasuceste robocop in mormanthee hee
siiii toate corporatile japoneze din OCP

Răspuns utilizator avertizat
anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru DracuIa):

Ai uitat sa specifici frica, pentru ca eu mă tem și oamenii din jurul meu nu iau în serios treaba asta cu războiul si este un alt motiv pentru care am pus aceasta intrebare.

| GabiDumitrescu a răspuns (pentru anonim_4396):

Te temi nejustificat dintr-un motiv foarte simplu - ai sanse mai mari sa mori calcata de un bou pe trecere sau facind vreo infectie nosocomiala cand ajungi la spital decat din cauza unui razboi. Uite si asta din Ucraina, de ieri pana azi sunt undeva pe la 4000 de morti de ambele parti. Asta avand in vedere o implicare militara de vreo 300.000 si cel putin vreo 5.000.000 de civili in zonele afectate de lupte. Ia si calculeaza procentual cit iese mortalitatea.
@OCP: Mult si prost. Daca tot zici ca esti militar, urmaresti cam ce se intampla in Ucraina, nu? Ma refer la Twitter si canalele oficiale ale ucrainienilor, nu presa de doi bani de la noi si de-aievea. Nu zic ca ii rup ucrainienii pe rusi in doua, ca nu e chiar asa, dar cand vad in ce stare fizica sunt aia luati prizonieri, sau faze de genul un lansator rusesc BM-21 ataca ceva oras, dupa care e distrus de ucrainieni impreuna cu alte 2-3-4-5 blindate. Cum muma ma-si o armata ca a Rusiei, care totusi e in top 5 mondial oricum am da-o, sa trimita lansatoare de rachete in prima linie asa, de-aiurea? A, da, si am vazut azi un clip scurt care m-a uns la suflet - un Mig-29 ucrainian a dat jos un Su-35 cu o racheta aer-aer. Da, stiu, conform presei Ucraina deja a ramas fara aeroporturi si aparare antiaeriana. In practica, oamenii se lupta. Daca nu cade Kievul weekendul asta, mi-e ca o sa se taraganeze razboiul asta un pic. Pacat ca lumea occidentala n-a invatat nimic din istorie, pentru ca Putin se comporta fix ca Hitler.

| Lioana a răspuns:

Nu suntem pe lista lui Putin. Dar armatele Nato aduse in Romania ar putea aduce conflictul pe teritoriul tarii noastre. Nu inteleg de ce armatele se pozitioneaza aici si nu in Ucraina unde se duce razboiul.