| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca se va aproba ordin judecătoresc pentru identificare pentru niste înjurături pe un site de stiri adresate unor oameni? Gen procurorul va accepta asa ceva?

18 răspunsuri:
| NunuNini a răspuns:

Da, e posibil sa dea un astfel de ordin daca injuriile sunt repetate, murdare, daca a deranjat utilizatorii.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Acei oameni trebuie să facă o plângere penală în care să demonstreze că acele înjurii le-au fost adresate lor și să deomnstreze că le-au adus prejudicii. Dacă nu, plăngerea va fi respinsă ca nefondată.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Da.Militez pentru asta

| WolfgangKreutzfeldt a răspuns:

Stai mai potolit ca nu pățești nimic, îs o groază de oameni care ii înjura pe toți ăștia de la conducere și funcții importante

Bula
| Bula a răspuns:

Daca persoana injurata depune plangere, politia poate identifica cu usurinta autorul, chiar daca a injurat "anonim". Este nevoie doar de un ordin judecatoresc de expertizare informatica.

| daniel889 a răspuns (pentru Bula):

straight face Hai ca nu-i chiar asa! De fapt e o aberatie ceea ce ai scris. Mare mare cat casa! In primul rand ca sa afli cine a postat un mesaj ai nevoie de adresa de IP a postacului. Ca sa obtii o astfel de informatie ai nevoie de access la baza de date a site-ului unde s-a intamplat nenorocirea asta. Site-urile de socializare NU ofera astfel de informatii unui procuror din Romania. Sa nu mai zicem ca nu toate site-urile salveaza adresele de IP ale utilizatorilor. Bonus, exista solutii: VPN.

Cu alte cuvinte, ESTE APROAPE IMPOSIBIL ca un procuror sa afle cine a postat un mesaj "anonim". In plus, daca e vorba de insulte, nici macar nu o sa stea sa deschida un dosar. Ca de-ar sta, am avea nevoie de 40 de milioane de procurori, chiar daca noi suntem doar 20 de mil. cu tot cu culegatorii de capsuni din Spania.

| Catrice a răspuns:

Clar.

| Werrich a răspuns (pentru daniel889):

Dar cu ala care a trimis e-mail-ul cu amenintarea cu moartea catre Maia Morgenstern cum a fost depistat in 24 ore?

| tonyc7 a răspuns (pentru daniel889):

Si totusi, anumite masuri tot trebuie luate impotriva celor care isi permit sa insulte online. Care crezi ca sunt acelea?

| Werrich a răspuns (pentru tonyc7):

Banarea utilizatorului si a IP-ului. Pe clopotel.ro administratorul te blocheaza dupa IP si nu mai poti accesa site-ul. Pe Facebook cea mai mare sanctiune pentru limbaj vulgar este blocarea contului pentru 30 de zile.

| daniel889 a răspuns (pentru tonyc7):

Cand totul este scapat de sub control nu se pot lua masuri. Este imposibil sa poti lua masuri impotriva acestor persoane. Butonul "Ignore" de pe Facebook ar putea ajuta happy

PS: Amenintarile cu moartea (alea serioase) primesc atentie. Si daca nicio institutie a statului nu poate descoperi faptasul, se da singur de gol. (in general oamenii astia nici nu sunt foarte inteligenti)

| tonyc7 a răspuns (pentru Werrich):

Sa fim seriosi, oare cati administratori chiar fac asta!
Pe majoritatea ii doare undeva daca X sau Y e injurat de nu stiu cine. Tot ce fac e sa mai modereze din acele comentarii insultatoare, dar de banat utilizatorul nu-l baneaza nimeni.

Dar ce te faci cu Facebookul? Ca aici oricine poate jigni pe oricine cum ii vine la gura si ori de cate ori vrea!

| Werrich a răspuns (pentru tonyc7):

Facebook este spatiu public, nu privat (chiar si daca postarea este vazuta doar de prietenii din lista), se pot da amenzi si chiar s-au dat: https://www.clujust.ro/......iu-public/

Mămică din Constanța, amendată după ce a criticat un medic pe o rețea de socializare pentru cum i-a tratat copilul
https://www.antena3.ro/......96560.html

Amendă colosală pentru o postare pe Facebook! Ce a scris tânărul din Bucureşti şi cine îl ajută cu un avocat
https://evz.ro/......vocat.html

Amendat pentru o postare pe Facebook
https://www.digi24.ro/......ook-709053

Românii, trași la răspundere pentru postările de pe Facebook. Amenzi pe bandă rulantă în România după alegeri!
https://www.capital.ro/......egeri.html

Atenție mare! Amendă pentru o banală postare pe Facebook. I se poate întâmpla oricui
https://www.capital.ro/......ricui.html

anonim_4396
| anonim_4396 explică (pentru daniel889):

Eu doar am înjurat niste sefi de ai mei pensionari care nu le mai ajunge venitul si fac jumaj scandla in instituție

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru tonyc7):

Il blochezi si il raportezi administratorilor TPU daca pe TPU ai fost injurat, alte solutii nu prea există

| tonyc7 a răspuns (pentru CristiDinBucuresti):

Nu la TPU ma refeream, ci la Facebook in primul rand!
Care e solutia pentru Facebook?
Ca acolo oricine te poate balacari public cum vrea.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru tonyc7):

Nu am Facebook si nu stiu cum poti proceda acolo.

| CodrutElian1990 a răspuns (pentru daniel889):

Dar ce zici de cel care a fost arestat ca a facut amenitari cu moartea pe net?
E adevarat ca nu se cerceteaza injuraturile, deoarece nu constituie - conform NCP - infractiuni. Dar poitia poate cerceta anumite asemenea plangeri si da amenzi.