| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca tara noastra si acum in 2019 este o tara comunista?

Eu cred ca da.

36 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Tu crezi ca este, eu sunt sigur ca nu este, dar nu-i nici o problema, fiecare are dreptul sa creada ce vrea.
Un singur argument: daca ar fi cum spui tu noi n-am discuta aici!

| anonim_4396 explică (pentru Ioandelasal):

Ma refer la mentalitate...

Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Convingerea ta pe ce suport de lege se bazează, Constituţia spune foarte clar ce fel de stat este România. Democraţia a fost greşit înţeleasă, aplicată şi utilizată.
Pa, pa.

| anonim_4396 explică (pentru Legiuitoarea):

Ma refer la mentalitatea comunista pe care Romanii o au.

Bula
| Bula a răspuns:

Noi am reusit in 30 ani sa ajungem acolo, unde celalalte tari au fost la inceputul anilor "90: sad
= Comunism cu dosul uman =
rolling on the floor

| RAY a răspuns:

Da,pai la putere este un partid comunist

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Dacă așa crezi tu, uită-te la definiția comunismului și vezi dacă se aplică.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Mentalitatea...

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Manipularea pe fata a presei, mentalitatea capitalista inexistenta, cultura muncii forte slaba, nu avem mentalitate comunista?

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Daca la Caracal nu ar fi fost mentalitatea comunista era alta treaba.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Oh, nu comunismul înseamnă mult mai mult. Înseamnă dictatura proletariatului, teroarea revoluționară, partidul unic, lipsa libertății de opinie, de exprimare, religioase și de circulație, interdicția proprietății private, economie centralizată care contrazice legile pieței libere, fericire dictată de la centru. Dacă nu le-ai trăit, nu ai cum să știi și să înțelegi.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Astea sunt lucruri evidente...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Dar clasicii marxism leninismului nu au teoretizat cum o să fie în societatea post comunistă. Iată, este tot ceea ce trăim noi acum. Deci nu acuzați comunismul, el a trecut. Trăiască societatea post comunistă!

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu, am găsit. Este o societate post comunistă, în care comunismu n-o muritu, num-o țâr so hodinitu, și care mimează capitalismul de cumetrie.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Glumeste glumeste, mor oameni din cauza mentalitatii de rahat pe care o avem in Romanica, dar noi suntem prosti pentru ca prostie ne face linistiti....las-o dracul, hai la un mic si forta psdeee sa traiascaaaa...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Criminali în serie au fost și vor mai fi. Nu e de vină psd-ul.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Dar tu ce parere ai despre ce s-a intamplat, sunt curios ce crede o persoana mai invarsta si cu mentalitate comunista despre asta...

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Nu am încă o părere.
Am doar comentarii referitoare la zvonurile vehiculate.
Dacă fata a telefonat de pe mobilul aflat asupra lui, din casa lui, cu mare probabilitate ea în momentul apelulurilor se afla acolo.
Apoi se presupune că ea a fost omorâtă acolo și cadavrul făcut să dispară în locuință sau în grădină. Să faci asta fără să râmână urme de sânge, haine, artefacte, obiecte aparținând fetei, în așa scurt timp este greu de realizat. Fata a anunțat la telefon că a fost violată. Deocamdată el este acuzat de răpire, privare de iibertate și în urma apelului înregistrat, de viol. Până nu se găsește cadavrul fetei ori părți ale lui, sau indicii, dovezi certe că el a omorât-o, acuza de omor este doar o prezumție. Poate fi condamnat doar de ceea ce poate fi dovedit. Pe aceasta se bazează liniștea și nonșalanța și zâmbetul lui disprețuitor când iese de la judecătorie.
Acolo s-au găsit niște fragmente de oase tocate, care sunt mai degrabă oase pentru câini decât fragmente de oase umane, așa cum arătau. Era niște carne în frigider. Pentru că ea a dispărut fără urmă, gata, s-a tras concluzia ziaristică că era carnea ei. Când tranșezi un om, are 5 litri de sânge iar carnea de pe el zeci de kg, operația durează ore întregi, rămân unelte, ai nevoie de zeci de litri de apă să cureți locul după faptă, nu poți să îl tranșezi fără ca măcar o picătură de sânge uman să poată rămâne pe undeva prin casă să o detectezi cu luminol. Așa că mini concluzia mea, comunistă, cum dorești și îți place dtale să o etichetezi este că la ora apelului fata era în locuință, dar de atunci până la ora percheziției fata a părăsit locuința pe picioarele ei, și a fost mutată în altă ascunzătoare, sau este cu niște complici ai lui, victima unui trafic de ființe umane spre străinătate.
Dacă nu se găsește cadavrul, nu poate fi acuzat el de omor.
Da, în aprilie, a mai dispărut o fată. Că tot el este de vină trebuie dovedit, nu linșat pentru 2 omoruri pe care nu le-a făcut, așa cum vor toți exaltații de pe Facebook. De aici până la jos guvernul și pesediștii asasini este din nou, isterie istorică, sau istorie isterică.

| inflicted a răspuns (pentru anonim_4396):

Psihopati exista pe tot globul pamantesc. Nu are nicio legatura cu politica.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

A recunoscut fapta. sentinta de omor ie mai buna pentru el decat traficul de persoane? nu deci nu avea de ce sa minta,teoria conspiratiei. Protocalele adica colaborarea politiei a dna ului a diicot ului cu un organ de protectie nationala cu UNELTE ca sri ul este ceva despre care nu ar trebui nici sa vorbim este ca apa si mancarea. eu nu sunt anti nimic,psd u pnl u usr u,oricine,care interzice aceasta colaborare fireasca,mai mult,pentru propriile scopuri,PE FATA este o rusine,posibila pentru ca sunt prea multe persoane ca tine in tara asta,care tac,marog. daca exista colaboararea asta. mai are rost sa zic?
Aici este chestiune de principiu,a sunat o fata si a spus ca a fost violata si este secheatrata,din momentul in care gasesti locatia intri nelegal ca legea este facuta de oameni nu de ZEUS si o salvezi sau actionezi in orice alta maniera, nu stai in fata portii si te uiti, dar asta comunistii nu pot sa inteleaga.
Tocmai am cauzat robotzelului TPU o migrena ca am pus prea multe "punctepuncte" oare pr****i nu i cauzeaza migrena? Nu, ca ie robotel Roman.
Am mai si denaturat întelesul, eu zic ca am adaugat un inteles in plus, dar in roumenia taun ie imprortant frumos si prost nu ok si de calitate.
Astept desteptii care o sa spuna ca m-am murdarit cu engleza la gurapunctepunctepunctepuncte

| anonim_4396 explică (pentru anonim_4396):

Toate... mi-au fost scoase denaturand intelesul pe care am vrut sa le dau frazelor, avem mentalitate comunista? DA
Pentru a da un inteles bun in comunicarea scrisa este nevoie de anumite lucruri in plus pentru ca comunicarea scrisa are niste carente fata de ce a verbala.
Dar cei de la TPU sun shmekeri, si pe site-ul lor decid ei cum scrii tu, ca esti pe site-ul lor, mentalitate comunista, oare cum nu o vedeti nici unulpunctepunctepunctepuncte =)

Oricum mersi de raspunsuri, mi-ati reconfirmat ceea ce stiam deja, in afara de una doua persoane.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Îți recomand să te angajezi în poliție, acum, ca să vezi care este situația acolo.
intri nelegal ca legea este facuta de oameni nu de ZEUS.
Dta intri, eu nu. Tata a fost militar. A făcut tot războiul și in Est și în Vest și a fost decorat. El m-a învățat așa. Când ești sub drapel, asculți de ordinele superiorilor, nu acționezi de capul tău.
Dacă dta recomanzi la alții să intre nelegal, asta să o faci dta, nu recomanda la alții să calce legea. Fă-te polișist și tu așa să faci.

| anonim_4396 explică (pentru sadrian46):

Aoleuuu
Eu nu ti-as raspunde pentru ca esti un vierme dar poate o sa citeasca cineva raspunsurile tale si nu trebuie sa ramana in eroare.
Politistii puteau sa intre LEGAL in casa la ala pentru ca infractiunile lui au fost FLAGRANTE.

CONSTITUTIA ROMANIEI
TITLUL 2
CAPITOLUL 2
ARTICOLUL 27
(4) Percheziţiile în timpul nopţii sunt interzise, în afară de cazul infracţiunilor flagrante.

CODUL PENAL
TITLUL IV
CAPITOLUL VI
SECTIUNEA 1
ARTICOLUL 159:
3)Percheziţia domiciliară nu poate fi începută înainte de ora 6, 00 sau după ora 20, 00, cu excepţia infracţiunii flagrante.
+
14)In mod exceptional, perchezitia poate incepe fara inmanarea copiei mandatului de perchezitie in urmatoarele cazuri:

b)daca exista suspiciunea ca in spatiul in care urmeaza a se efectua perchezitia se afla o persoana a carei viata sau integritate fizica este pusa in pericol.

Ceea ce s-a intamplat ie clar.

| sadrian46 a răspuns (pentru anonim_4396):

Sunt poate un vierme, dar tu nu ești polițist.
Nici nu ai cum să fii, și discuți despre legile de pe hârtie.
Ele se aplică de către oameni.
El nu era acolo să aplice Constituția, nu era cu Constituția în mână el executa un ordin.
Tu nu ai fost acolo în locul lui, tu vorbești de acasă, de la căldură și banii din care mănânci nu îți vin din salarul de polițist.
Ce s-a întâmplat e clar. Că dta judeci din papuci și nu din uniforma de polițist este din nou clar.

| mihai69 a răspuns:

Țara e o democrație. Dar e populată de mulți comuniști.

| Pricope_Marius_1997 a răspuns:

Stai linistit Romania este o tara care exista doar cu numele ca in rest oamenii sunt pierduti https://www.youtube.com/watch?v=Bl0wWN8TLV0 Romania va ajunge ca Occidentul in viitor un exemplu ar fi Grecia sau Italia ceva asemanator, dar ce mai conteaza traiesteti vita cat mai poti.

| Crackman a răspuns:

Nu.
Este o tara eliberata de americani.
Din pacate aia batrani sunt inca comunisti iar astia tineri vor bani usor.
Tara este vanduta, economie nu, agricultura, slavirea tiganilor, pupat in fundulet pe nemti, vandut de orice ca dupa tot aia sa ne dea ce am vandut noj.
Practic esti parte dintr un imperiu iar tu ( noi romanii de pe glob ) suntem printre alti sclavi

| Pricope_Marius_1997 a răspuns (pentru Crackman):

Asa e, ai perfecta dreptate suntem niste sclavi RO e o tara moarta nu a mai ramas nimic.

| Iote a răspuns:

Eu cred ca nu. Acum e mult mai rau, chiar daca nici atunci nu erau toate "roz". Iata o afirmatie la cel mai inalt grad si bine documentata: https://www.facebook.com/rroncea/videos/349440852328020/

| Iote a răspuns (pentru Iote):

Un fost Director Executiv de la ONU spune lucrurilor pe nume.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Mnuuu cred, dacă ar fi o țară comunistă, am fi trăit la fel ca în 1965-1989

| christine99 a răspuns:

Mentalitatea inca e comunista

| inflicted a răspuns:

Cred ca nu ai idee ce inseamna comunism.

| DanielIlie a răspuns:

Nu. Este democrație prost guvernată, din cauza incompetenței autorităților dar și a lipsei de educație din rândul cetățenilor.

| Tormented0ne1 a răspuns:

Simplul fapt că poţi să crezi aşa ceva dovedeşte că nu este.

| cexter1997 a răspuns:

Comunism ca comunism dar va zic eu ceva, nu comunispul este de vina, de vina sunt cei care conduc tara, daca ceausescu ar mai fii trait in ziua de azi noi eram cu tehnologia mult peste chineji, findca el cu doua clase a construit in anii lui foarte multe si aveam de toate, ce a construit ceausescu cu 2 clase le-au trebuit gunoaielor din parlament sa distruga cu facultate si diploma, deci practic cei care conduc tara sunt de vina pentru traiul nostru, nu comunismul, findca pe timpul comunismului nu vedeai atatia criminali pe strazi si drogati, si aveau de lucru pentru toata lumea, plus erai platit exact pe cat lucrai, erau vremuri cinstite chiar daca eu nu am trait in acele vremuri, acolo a intervenit stalin ce l-au pus rusii in fruntea conducerii ca sa vanda tara bucata cu bucata fara sa ne dam noi seama, dar noi suntem orbiti ca gata a murit ceausescu nu mai este comunism, gresit, este mai rau decat cand traia el, deci trebuie eliminata conducerea din parlament si pe toti aceea care vand tara, iar noi ne bazam pe vorbele lor ca promit lucruri îi alegem si sunt la fel de hoti ca cei de dinainte, ultima solutie este sa ne rasculam si sa distrugem conducerea care ne asupreste pe noi, ca si oameni, pe putin 4, 0000 milioane de romani sunt plecati din tara din cauza ca cei din parlament isi permit pensii speciala, si sunt multi care mor pe drum si in spitale, deci trage singur concluzia, si vezi daca iti schimba felul de a gandii...