| anonim_4396 a întrebat:

Credeti ca va aparea, in viitorul apropiat, in Romania, un partid de extrema dreapta?

7 răspunsuri:
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Exista deja o grupare de extrema dreapta. Noua dreapta. S-ar putea sa se transforme in partid. Cand si cum, vom vedea dar va apare.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns:

De ce? Guvernul nu se achita bine de sarcinile fasciste pe care le are in agenda?

| anonim_4396 explică (pentru Popescu_Eugen_1964):

Pun intrebarea pe baza ascensiunii nationalismului in Europa.

| Popescu_Eugen_1964 a răspuns (pentru anonim_4396):

La noi s-a reusit distrugerea identitatii, ce ar mai fi de discutat de nationalism? Evident, eu ca m-am referit la fascism ar trebui sa existe si nationalism dar lipseste. Asta nu inseamna ca nu sunt indeplinite alte caracteristici. In Eu nu atat datorita democratiei ci mai mult traiului bun populatiile se pot razvrati pentru ca niv de trai scade vazand cu ochii. Romanaul e obisnuit din totdeauna cu greul si saracia si suporta. Poate e vorba si de psihologie genetica. Stii raportul facut de comisia aia a lui Hitler despre romani? La noi a aparut Noua Dreapta care nu era deloc extrema dreapta ci doar niste patrioti. Au sarit in capul lor forte f puternice, i-au discreditat, defaimat, distrus. Populatia e f usor manipulabila.

| Speed99 a răspuns:

Imposibil. Fascismul este urat de intreaga lume. Daca am deveni fascisti din nou, ne-am pierde toate aliantele si sprijinul economic - am da faliment ca tara.

Cu toate astea, liderii fascisti isi iubeau poporul. Asta include Hitler, Mussolini, si Antonescu. Aveau insa atitudini radicale pentru cei ce nu ii respectau. Dar macar isi puneau tara pe primul loc, nu ca hotii astia la patru ace care ne conduc acum. Au salvat tarile conduse, din punct de vedere economic, si au dezvoltat infrastructura.

| anonim_4396 explică (pentru Speed99):

Nu ai inteles absolut deloc intrebarea.

| Ghost963 a răspuns:

Nu va aparea niciodata un partid de extrema dreapta atata timp cat nu avem probleme legate de imigranti, economie sau cu Uniunea Europeana.