| Danny28 a întrebat:

Credeți că va începe războiul între China și Taiwan?

24 răspunsuri:
| Drimmero a răspuns:

La cat de prosti au devenit orezarii e destul de posibil sa invadeze Taiwanul pe modelul rusiei in Ucraina. Daca se intampla asta inseamna ca s-a dus si ultima sansa a ceainezilor de a deveni nr-ul 1 economic, ar fi catastrofal pentru ei, le da SUA dauna totala de ajung ruina, nu au nicio sansa daca o sa fie o disputa convenctionala, orice tara ar capitula impotriva Americii si aliatilor sai. Sa speram ca nu vor fi chiar atat de prosti incat sa-si taie singuri craca, de data asta s-ar crea haos mondial.

| tonyc7 a răspuns (pentru Drimmero):

Americanii oricum au interes sa taie craca Chinei si daca ramane pasnica in continuare. Pentru ca economic China e la un pas sa ii depaseasca (daca nu i-a si depasit deja).

| Drimmero a răspuns (pentru tonyc7):

In mod evident nu-i convine numanui sa ajunga china nr.1 mondial, o lume condusa de ei ar insemna teroare mai mare decat e acum, ar fi de neconceput sa ajunga comunistii iar la putere, ca economia sa fie in mana dictatorilor, chinezul ala al lor e dictator, nu presedinte, la fel ca putin, china e un stat agresor, nici nu vreau sa ma gandesc ce s-ar instaura in lume daca parteneriatul china-rusia ar fi mai puternic si vor controla lumea, vor fi mai multe razboaie, crime politice, practic dictatura va domina lumea. Mai au de baut laptic orezarii pana sa ajunga in frunte, daca pornesc un razboi sansa lor va fi irosita, vor iesi foarte sifonati intr-o disputa directa cu Sua + alti aliati ai Americii, le va trebui zeci de ani sa-si revina, ii mananca foametea, saracia, atat din urma pierderilor cat si din urma sanctiunilor pe care le vor primi. China trebuie destabilizata cu orice pret.

| chuckmanson a răspuns (pentru Drimmero):

"In mod evident nu-i convine numanui sa ajunga china nr.1 mondial, o lume condusa de ei ar insemna teroare mai mare decat e acum"
Îți garantez eu amice rasist, că o lume în care puterea nr 1 este o țară care a salvat 800 de milioane de oameni de sărăcie extremă in locul unei țări coloniale infecte care atacă alte țări ori de câte ori îi mananca în c*r pe miliardarii lor că alte țări nu le dau petrol cum sunt americanii ar fi infinit mai bună decât lumea în care suntem acum. Nici nu-i de mirare de ce așa multe țări africane acceptă împrumuturile chinezilor în loc e fmi, pentru că ei nu le cer să impună măsuri de austeritate draconice sau să renunțe la drepturile muncitorilor.
În rest e clar că ești doar un rasist care înghite propagandă occidentală de tipul yellow peril fără niciun pic de gândire critică și îți spun sincer, ai probleme grave!
Abia aștept să îmi dai o listă de războaie lovituri de stat sau asasinări politice pe care le-a făcut china în ultimele 4 decenii. Pentru că dacă m-aș apuca să spun de Occident aș putea scrie cărți. Sunt sigur că nu vei reuși să dai nici măcar un singur exemplu.

| Drimmero a răspuns (pentru chuckmanson):

Clasic, nu am niciun dubiu, tu chiar esti tiparul pro(st)-rus care uraste America/Occidentul
Vezi ca rusia e tara care a invadat cele mai multe tari in decursul istoriei, e tara care a facut cele mai multe crime de razboi, e tara care a atacat doar pentru ca si-a permis, adica din cele mai stupide motive, e tara de unde a plecat cancerul societatii postbelice si anume comunismul./socialismul/sovietismul, haosul din lume in anul 2022 e provocat de rusia, nu i-a provocat nimeni, e fix decizia lor, dar in mintea voastra ingusta e tot vina Americii pentru razboiul asta, cum de altfel e vina tot a lor in cazul in care orezarii comunisti vor ataca Taiwan. Asa e, china e un stat pasnic, un stat care in trecut nu si-a infometat propria populatia murind milioane de oameni de pe urma lui Mao, nu e un stat care se indreapta agresiv catre Taiwan pregatind o invazie, nu au decat, o sa fie o placere maxima cand vor ramane in k00rul gol, atunci chiar nu vor mai avea vreo sansa sa ajunga nr. 1 mondial, n-am nicio indoiala ca n-ar iesi mega sifonati, chiar ingenuncheati dintr-o ciocnire cu SUA.
Asta ai inteles tu ca sunt rasist, nu suport comunistii doar, am o placere in a mictiona pe tot ce tine de comunism, niste dejectii umane care nu mai au ce cauta in secolul 21 atat la nivel de dictatura, cat si la nivel de civili care aplauda regimul asta, moarte comunistilor!

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Taiwanu era al chinei de sute de ani, au dreptul sa il ia. Taiwanu a fost luat cand aia contra comunistilor au fugit acolo si SUA i-a sprijinit.

Nu capituleaza o tara care are nucleare. Dar nu cred ca ia taiwanu, china doar nu vrea sa puna SUA arme acolo contra china, cam atat vor cred.
Orezarii astia nu-s prosti, au evoluat f mult, vor sa fie independenti, nu sa fie sugatorii SUA cum suntem noi si altii.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Vaaaai, ca, cand SUA a fost nr unu, tare "bine" a fost, ca se ducea peste toti si faceau ce vroiau acolo.
Sa vine comunistii, ca doctrina comunista e sa tina cu poporul, nu cu bogatii cum tin liberalii.
Comunisti cum sunt, o duc bine, progreseaza, nu stau la mana privatilor, invatamantul e f bun si gratis, sist sanatate la fel, nu sa dai mii de lei ca sa fi tratat cum e la noi, sau 320 lei pe o consultatie la MedLife, ca la stat e o mizerie de sistem.

Nu vb de comunisum ceausist unde nu aveai de mancare si utilitati, vb de doctrina comunista corecta care tine cu omul de rand.
Capitalismul moare si aduce razboi, cand nu mai are piete de desfacere, moare, si cand astia nu mai au ce sa-ti dea sa mananci, fac razboaie.
Socialismul nu aduce razboaie, nu moare daca e aplicat corect.

Nu va destabiliza china, stai linistit.
Ce a facut SUA? Te-a bagat in nato sa fi carne de tun pentru intersele lor, sa dai bani la nato, sa cumperi de la ei avioane si tot in timp ce pensionarii mor de foame.
Iti pune arme contra la rusi aici, sa ne dea ala una pentru interes american, pai ce e asta?
Te-ai dus in afganistan pentru interes SUA, si voi nu vedeti.

Plus ca, china au pe rusi in spate, daca nu era rusia, SUA putea face praf china e adevarat.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

De ce moarte comunistilor? Sistemul socialist aplicat corect (nu ala dictatorial cu lipsuri, ca, cu ala sunt si eu de acord moarte lor), tine cu omul de rand, nu doar cu bogatasii, cum e in liberalism.

Uite ce au facut liberalii la noi, au liberalizat piata energiei ca sa se imbogateasca ei, i-a durut in pix de oameni, nu au dezvoltat tara ca au fost slugile UE si au facut ca ei, au dat toate resursele la UE.
Invatamantul praf, sistem sanitar praf.
Toata lumea face ce vrea, copiii stau pe tik tok si se omoara, nu e nici un control.

Chiar zilele astea a fost in ziar un copil de 12 ani care a facut ce s-a zis pe tik tok sa-si puna o funie la gat si sa se stranguleze de a intrat in coma, a decedat in final.
E debandada totala. Violezi si iti da cativa ani, si stai la puscarie destul de onorabil ca asa vrea UE, si asta e.

Si ca sa vezi liberalii, au refuzat sa incerce sa-l mai ajute sa il duca la o clinica de nu stiu care, iar asociatia drepturilor omului NU s-au bagat in acest caz.
Dar cand e vb de lgbt, imediat sar aia de la drepturile omului si se baga. Nu am nimic cu lgbt, sunt pro cum am mai zis, dar zic ca stil de lucru, unde au interesu, se baga.

Asta vrei? Ai vandut toata tara, si terenuri, nu doar resurse.
Ai gazu si petrolu tau, il dai pe nimic, dar iei de la bursa UE cu 1800 dolari mia de m cubi, e posibil?
Asta e liberalismul.

In china e ordine si disciplina, aia iti fac o autostrada f rapid, noi ce facem? Ai sist sanatate gratis f bun, sistem de invatamant brici, privatii nu fac ce vor.
Politia e politie, nu ca la noi de bati politia, ce dracu.
Ca nu te lasa sa intri pe nu stiu ce site, mare cacao, ce sa intri, sa vezi propaganda SUA? Care minte de rupe cu privire la china cu speranta ca, corupe oamenii sa dea jos socialismul, ca sa vina ei..sa le ia tot ca si la noi, cica aia e democratie.

Deci fi serios. Aia ca, copiii sa stea mai putin pe jocuri, e logic, nu ca la noi se se imbolnavesc si se idiotesc de stat pe jocuri, doar sa le faci vanzare tot la...liberalii de afaceristii jocurilor.

Ori nu vezi astea, ori gandesti ca ei!

| Drimmero a răspuns (pentru Mosotti):

Bati campii ca intotdeauna cu propaganda ruseasca, se vede de pe luna ca esti comunist sau prea indoctrinat de rusi.
Orezarii ceainezi au venit emigrat in Taiwan ca simpli oaspeti in trecut, practic Taiwan i-a primit, nu a fost si nu este a chinei, tu acum imi spui ca esti de acord cu invadarea unui stat independent, suveran care are dreptul de a face ce vrea cu teritoriul lor? nu esti sanatos la cap.
Dumnezeule cat aberezi, asa imaginatie bogata n-am mai vazut, te-au spalat pe creier extrem de mult sclavii rusnaci, nu se poate discuta cu tine pe subiect. Rusia sa-i pupe mana Americii ca datorita lor inca mai exista astazi, datorita lor si a vremii favorabile astazi rusia nu este o suburbie germana, ar fi trebuit sa-si duca la capat Hitler razboiul si sa faca macel acolo, asa scapam de acest stat scarbos, comunismul ar fi murit atunci si era mult mai benefic omenirii.
In ce lume paralela traiesti? comunistii tin cu poporul? tu cred ca ai uitat ca cel mai nenorocit regim totalitar a fost comunismul, cel mai toxic, a omorat sute de milioane de oameni, a indobitocit tot sute de milioane. Care dezvoltare? Toate tarile care au fost comuniste si care mai sunt se afla la zeci de ani, poate chiar sute de ani in urma fata de cele care nu au avut treaba cu asa ceva, exceptie fiind china care e dezvoltata in unele orase, in rest e puscarie de tara.
Daca nu era NATO acum veneau rusii si la tine, dar cu nato nu se pun aia ca isi iau viol, nu sta SUA la discutii nici cu rusia, nici cu china, le sifoneaza pe amandoua daca chiar isi pune mintea, sunt prea mici tarile astea pentru America, la ani lumina de ele atat din punct de vedere economic cat si militar. Daca rusnacii se kaka pe ei ca are tari NATO in jur inseamna ca au planuri de atac sau aveau pentru alte tari, se stie foarte bine ca sunt un stat agresiv si diversionist, dar gata cu gargara, m0ie rusia.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

Taiwanul e teritoriu chinez de mii de ani, verifica si tu Taiwanul inainte de WW2 cui apartinea!
Dupa WW2 cineva declara ca nu mai e al chinei, adica SUA.
Ai fi de acord sa faca ungurii la fel cu ardealu?! Ca na... vrea sa fie independent, asta si urmaresc, sa vina careva sa zica ca nu mai e al tau, sa-l ia, dar deja l-au luat neoficial, case, terenuri si tot, paduri sunt ale lor deja.

Si de ce sa se duca nemtii peste rusi abuziv? Nu zici tu sa nu se duca careva peste un stat independent?! Ce treaba ai tu cu, comunismul din rusia? Sa faca ce vor la ei acolo.
Iar cu meritu SUA, cate divizii germane a distrus rusu si cine a ocupat berlinu?!
Care e meritu SUA?

E adevarat ca in multe tari socialismul ala a facut rau, au fost lipsuri si asa mai departe, au persecutat si e cum zici tu 100 %, dar eu ma refer la sistemul socialist bine aplicat, ca doctrina, ce are rau ideea de stanga? Discut de doctrina de stanga doar, nu de cum a fost aplicata in unele tari.

Si daca compari cu occidentul, zi de unde isi trageau occidentalii binele asta?! Trageau pe altii, pe restul globului, de ex pe africa, america latina, orientul indepartat, le luau totul, le puneau regimuri corupte ca sa se imprumute aiurea, apoi le lua materiile prime, terenuri, paduri, pe urma datoriilor.

Si asa intrebare, unde vroiai sa fi? In Ungaria socialista sau in Cambogia capitalista?! Hai sa te vad.
In Ungaria o ducea lumea cat de cat okey, se gaseau de toate, aveau de munca, aveau locuinte, sist sanatate gratis, invatamant, etc.
Ceilalti? Si n tari capitaliste erau si sunt sub unele tari socialiste de atunci.

Daca tot vorbesti de capitalism, nu vb de occident care facu smecherii, si ca SUA au vrut sa arate la rusi ce bun e capitalismul, si au pompat in ei. Si ca doar unii au dus-o bine ca si capitalisti.
Vezi si tu cartea aia "kilerii economici".

Si daca SUA e atata de smechere, de ce nu-si pune mintea in Ukraina acum cu rusii?
Si de ce le pica economia de rupe in SUA?! Daca is asa de smecheri.
Le-a picat si la englezi de a trebuit sa-si dea demisia guvernu, acum ala din japonia a facut la fel, Italia, se duc dracu capitalistii astia.

Nu mai zic de nemti care au ajuns ras, sa nu mai aiba apa calda in primarii si alte cladiri oficiale, nu apa calda la dus la piscina, e gata gata sa se incalzeasa cu lemne (asta ne-au zis prietenii nostri din Germania acu o sapt), ca "daca taie putin gazu...asta vom face", uita ca ei nu vor gaz de la rusi. Si asta e doar inceputul.
Au conducta Nord Stream 2, nu trebuie decat sa deschida robinetu si au gaz. Deci le e frica ca fara gazu aluia, crapa.

SUA vor ca UE sa crape ca sa scape de un concurent economic, si va crapa, asta alta chestie care nu are treaba cu rusii, vroiau de dinainte asta.

Cea mai stabila moneda din lume acu e rubla, asa ca.vor face alianta economica cu iran, india, china, si altii, si se p pe UE, au resurse, fac schimb de marfuri, etc, o piata de miliarde de oameni.

| Mosotti a răspuns (pentru Drimmero):

De ex chiar aseara vazui in documentar si cu filmari, in anii 70 era bine, am intrebat si rudele, mama, zicea si ala din documentar, erau magazinele pline cu ce vroiai, aveai de munca, aveai un apartament okey, preturi okey, era cat de cat la noi in Romania, sigur ca nu era ca la nemti, dar mergea.
Fata de alte multe tari capitaliste care erau in mizerie ca si acum.

Se numea miliardul de aur, adica ca doar cam atat a trebuit sa o duca binisor pe glob cu anumit scop.
Deci capitalism nu inseamna bine neaparat.

Ca de, noi n-am tras pe altii ca sa o ducem ca nemtii care luau cafeaua de la brazilieni pe 2 lei cruda, o prajeau ei nemtii, o vindeau la pret ca lumea si se mai numeau si cei mai mari exportatori de cafea, deci hai sa fim seriosi.
Iar daca faceau asta brazilienii, nu isi vindeau cafeaua nicaieri in zone de valuta.

| Goete a răspuns (pentru Drimmero):

Cam tarziu scriu, dar te intreb. Esti atat de convins ca Europa (sau America) nu e o Dictatura?
In locul tau n-as fi atat de sigur

| Drimmero a răspuns (pentru Goete):

Altul care bate campii.

| Goete a răspuns (pentru Drimmero):

Fiecare are dreptul s-o faca.
Si altii au dreptul sa nu-si dea seama ce se intampla in realitate
Sau sa se lase manupulati

| halogen001 a răspuns:

Depinde de conducători. Omul simplu e bun de muncă și de război.

| ReddY25 a răspuns:

Dumnezeu știe

| Vântulalb a răspuns:

Americanii au facut vizite si au dus "tratative" intense cu Ucraina inainte de a incepe razboiul. Aparent nu duc razboi cu rusii dar ii inarmeaza din gros pe ucrainieni.
Acum, fac vizite (tocmai) in Taiwan. E clar. Isi cauta fraierul care sa le faca treaba murdara. Cine stie ce le promite. Dar cred si ma tem ca va porni un razboi si acolo.
Iar ei, americanii, raman "curati" si iubiti de toata lumea.

| Mosotti a răspuns (pentru Vântulalb):

Cu taiwanu, china are dreptul sa-l ia, ca a fost al lor mult timp, sa nu se mai bage SUA peste tot aiurea.
Si vor sa puna arme in taiwan contra chinei.
Tot asa, vor sa ii inconjoare si pac apoi.
Si lumea ii pupa in dos.

Ii inarmeaza sua pe ukraina ca de fapt acolo lupta SUA cu rusii, lumea nu s-a prins de joc.
SUA vroia sa puna arme in ukraina contra la rusi ca sa nu aiba aia timp sa reactioneze, si deci sa ii atace.
Si rusii nu vor asta, de aia vor Ukraina, ca zona tampon.

Mereu au avut ceva cu rusii, le vrea resursele uriase si teritoriu, si lumea nu se prinde.
De ce se tot apropia de rusi cu nato si arme daca nu aveau ceva negru in gand?
Ce, rusii au pus arme in jurul SUA?!
Pai si in anii 60 a fost asa, Kennedy a pus arme contra la rusi in Turcia primii, si apoi cand rusii au pus in cuba, au sarit in sus SUA, pana la urma le-au scos amandoi.

Deci le cunoastem stilul la SUA, au intrat cu forta in libia, irak, afganistan, siria, vietnam, stim asta.
Ca sa nu mai zic ca SUA vor ca UE sa moara, ca sa scape de un concurent economic.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Situatia este foarte dificila. Pe o parte avem SUA care este stat democratic si sustine independenta Taiwanului, pe de alta parte avem China care este un stat comunist si considera Taiwanul ca fiind parte din China. Situatia este alta fata de razboiul pornit de Rusia in Ucraina pentru ca SUA nu poate interveni armat in Ucraina, dar poate interveni in cazul in care Taiwanul este invadat de China. Sunt tensiuni mari, dar speram ca nu se ajunge la o escaladare a situatiei. China chiar nu glumeste, iar Xi Jinping este cel mai puternic dictator chinez de dupa Mao Zedong, ceea ce ne da fiori. Poate nu vom vedea un razboi militar, dar vom avea cu siguranta un razboi economic. Cred ca un razboi intre SUA si China este mult mai periculos decat un razboi SUA-Rusia deoarece China este o super-putere economica, ceea ce Rusia nu e, mai ales dupa sanctiunile occidentale de dupa invazie. Mizele sunt mari, Taiwanul producand 90% din cipurile din intreaga lume. Sper ca te-am lamurit cat de cat happy Speram sa fie pace!

| chuckmanson a răspuns (pentru anonim_4396):

"Pe o parte avem SUA care este stat democratic"
Nimic nu ar putea fi mai fals. E o oligarhie infectă condusă de corporații.
"pe de alta parte avem China care este un stat comunist si considera Taiwanul ca fiind parte din China. "
Și este. Și Taiwan admite asta. Sunt sub modelul, o țară două sisteme. China are tot dreptul să ceară Taiwanul. Ei au câștigat războiul civil. Taiwan este un stat colonial.

| Goete a răspuns (pentru anonim_4396):

Unde isi baga americanii coada, iese razboi. La fel cu Rusia

| chuckmanson a răspuns:

Vă provoc să îmi spuneți un singur război, o singură lovitură de stat sau o singură asasinare politică făcută de China în ultimele 4 decenii. Vă garantez că nu o să puteți și cam toți cei care au răspuns sunt fie neinformați fie rasiști proști care cred în propaganda occidentală de "primejdie galbenă". Pe de altă parte, pot să punctez zeci de exemple despre războaie și loviuturi de stat făcute de america.
De asemenea, Taiwan este China. Sunt sub modelul o țară două sisteme. Conform legii internaționale, cererea Chinei asupra taiwanului este complet legitimă. Ei au câștigat războiul civil și Taiwan a rezistat așa mult datorită faptului că sua are un interes geopolitic, nimic mai mult.

| MihaiSpeedster a răspuns:

Războiul nu va fi între China și Taiwan, ci între China și SUA+ aliați. Taiwanul E cam cât Basarabia, iar China e cât China. E ca diferența dintre o broască și un elefant. Nu mai spun de distanță, despărțite de o fâșie de mare, și dacă trage Xi Cing Ping o flegmă spre Taiwan și bate vântul, flegma trece de Taiwan. Americanii cică vor să apere Taiwanul, deci va fi război SUA -China.

| Mosotti a răspuns (pentru MihaiSpeedster):

Taiwanu era al chinei, au dreptul sa-l ia, sa nu se mai bage SUA acolo. Ce treaba are sua? Sa-i lase sa-si rezolve problemele intre ei.
SUA si aliatii sa stea in banca lor, ca daca nu, vor avea mari probleme, ca, china are nucleare.

Normal ca au amenintat sua daca aia vor sa pune arme contra china in Taiwan.
Si da, va fi razboi China-sua si aliati.