| Hombre a întrebat:

Credeti ca va reanvia comunismul in tarile est europene?

Răspuns Câştigător
| Malvina24 a răspuns:

Nu

15 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

La pastele cailor!

| Hombre explică:

Am pus doar o intrebare si nu inteleg cum cum de credeti ca tanjesc dupa acele vremuri. Pentru ''soothe'' dosarul meu de la C. N. S. A. S. l-am luat acum 8 ani. Daca stiam ca descoper in el "fereste-ma doamne de prieteni ca de dusmani stiu eu" (si tu stii la ce ma refer) nici ca-l mai luam, tristetea profunda care a urmat a durat multa vreme.Si fiindca se mai da si cu noroi in ''Taranoi" (Tepes) nu imi declin obarsia locuesc la tara.

| lplostonyou a răspuns:

Din pacate va reanvia prostia poate dar nu comunismul, sa fim seriosi happy

| madalina_8123 a răspuns:

Dar a murit cu adevarat vreodata?

| costymaximus a răspuns:

Nu la noi!

| stelianr a răspuns:

Din pacate comunismul nu a murit. Au murit o parte din comunisti dar nu ideia de comunism. Am cautat monitorul oficial in care basescu a condamnat comunismul. Eu nu l-am gasit. Poate ma ajutati voi sa-l gasesc.

soothe
| soothe a răspuns:

Nope!
Pen'ce? Cum te gandesti ca noi acum sa renuntam la a sta de vorba liber pentru sa ce (tu sa-mi pui intrebari din astea si eu sa stau la 12 nopatea sa iti raspund)? Siguranta zilei de maine? Sedinte? Inchisori? bancuri politice cu sfarsit la Securitate (stii cum erau batuti? - facuti sandwich intre 2 usi si lasati sa cada la orizontala - fara urme, aveai intr-o ora organele facute zob; mureai acasa in cateva zile), carne, ulei si zahar pe cartela? program tv 2 ore? dictatura taranoilor si mitocanilor? Chiar si Iliescu s-ar gandi de 2 ori si daca ar avea mandat de Sus (de ToT) sa il reinvie?
Chiar daca a fost o experienta interesanta cu parti bune (dar putine), nu crez ca se mai intampla inca o data.
Dar daca vreti, incercati!

| gigiro a răspuns:

In lumea aceasta totul e posibil, dar cred ca nimeni in Romania, chiar daca cineva ar avea intentia, nu va inteprinde nimic, suntem un popor de vorbitori si nu de facatori. Problema este ca noi suntem inca 99 % in feudalism si 1 % in capitalism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Care? TARANOI? te referi la taranii, tarani care muncesc tarina? soothe?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Dupa cum ati scris : "reanvia" nu cred ca stiti foarte multe despre ce inseamna comunismul. Eu unul sint absolut convins ca actualele schimbari economice vor duce la ceva. Saracia extrema, lipsa locurilor de munca, lipsa asistentei medicale, lipsa invatamintului de calitate, etc, etc. in final vor duce la o schimbare doctrinara. Ca se va numi socialism, comunism, cum vreti dvs, cert este ca asa nu se poate. Eu sint unul care am avut " noroc " sa nu fiu prins de schimbarile acestea, cu datorii, am casa, am masini, dar... n-am perspectiva! asta este grav. Nici eu nu vad nimic la orizont, totul este o nebulosa, nu se stie incotro ne indreptam si cum, sau citi ajungem la finalul fericit. Ma gindesc cu groaza la cei ce se chinuie indatorati peste masura ( dupa statistici circa 90% din populatie ), cu suflul somajului in ceafa, crunt. daca cineva imi demonstreaza ca asta se cheama democratie, o societate ideala, eu ma impusc. Clar, ceva trebuie sa se schimbe. Spunea cineva de ororile comunismului, pe cele ale democratiei nu le vedeti?

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Pai comunismul implica restrictia dreptului la proprietate, iar Romania e vanduta si nu se face nimic daca nu vor cei ce conduc lumea capitalista, politic cred ca e improbabil. Dar doctrina politica a cam apus, interesele sunt financiare, celor care conduc le pasa de accesul la resurse nu de utopii. Mentalitatea ramasa de atunci se schimba greu, dar e vorba de o mentalitate inapoiata nu de comunism.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Hombre / a pus o intrebare de bun simt si vad ca lumea " o da in comunism "! Mereu aceleasi persoane care n-au habar ce inseamna comunismul dar vorbesc!
Cineva vorbea de dreptul la proprietate...gresit! Si atunci se construiau case, ba chiar si blocuri particulare aveai voie sa construiesti. Se vorbeste atit de cit de rau era ...repet intrebarea, acum este bine, cum vedeti mersul societatii daca s-a ajuns la acest nivel? Credeti ca democratie mai inseamna ceva?

| ♥•♂♀♪¶§↑↓→←∟↔▲▼♣♠ a răspuns:

Nu
in nici un caz
a murit ceausescu

| mickeye a răspuns:

Da,la noi. Dacă vor câștiga USL-iștii alegerile.

| Punct a răspuns:

Nu...
De fapt, nu se stie niciodata... La noi in Romania ar fi bine macar 5 luni ( glumesc ), dar am spus asta pentru. ca romanii au luat-o razna ( furturi, violuri etc ), mai ales ca acum romanii sunt peste tot in EUropa, si unii dintre ei ne fac ( oarecum ) tara de ras.