| fgg3224 a întrebat:

Credeti ca vor apune cele doua puteri actuale, Uniunea Europeana si SUA, ca vor decade ca toate imperiile din trecut? Funda garantat!

Răspuns Câştigător
| Darkmagic a răspuns:

Poate, dar nu curand.

1. Germania, Franta sau Marea Britanie erau puternice economic vorbind, si inainte de UE, deci UE se poate destrama, forta economica a fiecarui stat in parte, ramane. (vezi Marea Britanie, ex U.E.)

2. "Blocul" economic Rusia - China nu exista, deci poate sa "apuna" linistit.
Rusia are o "economie" de export, ca si statele arabe, Canada sau Australia. Isi vinde resursele naturale, contra tehnologie, ori un stat care isi vinde petrolul, gazele, aurul, etc, ca sa cumpere porsche, e "puternic" economic cat 2 centi.
China - inseamna Globalizare, distilata in G 7 pentru un maxim de profit.
Pe intelesul tuturor, G 7 si-au mutat capacitatile de productie in China, de asta pe televizorul tau Samsung scrie "made in China", pe Iphone la fel, pe Sony idem, pe Dell asisderea, si lista continua.
Cand (si daca) Occidentul isi va retrage fabricile din China, China se duce direct "in cap", pentru ca economia ei reala, fara ajutor masiv din vest "produce": "Mike", "Sunny", "AdiBas", si alte marci "celebre", de care sunt convins ca te-ai lovit si tu.

3. Despre SUA am cel mai putin de spus, pentru ca exemplele despre CE pateste economia mondiala, cand o banca puternica din SUA (Lehman) intra in faliment sunt inca proaspete.
Daca SUA "apune" economic, toata lumea se duce in jos, fara exceptie.
Deci sa ne rugam sa NU. happy

| fgg3224 explică (pentru Darkmagic):

Cand vad ce se intampla in Siria, chiar as dori o resetare la nivel global. Noi suntem oricum jos, ma intreb daca se poate mai jos de atat. Eu de exemplu am salariu minim pe economie si mi-e lehamite de clasa politica.

2 răspunsuri:
| WaterDrop a răspuns:

Ambele sunt deja la pamant din punct de vedere economic.Traiasca China.