| anonim_4396 a întrebat:

Cu cat este echivalent un an de pensie de boala gr III, si daca intra la cumulul anilor cotizati?

Răspuns Câştigător
| Rotaru_Mariana_1957 a răspuns:

Scuza-ma. Am scris ca pensiile nu intra in calculul pensiei de varsta si am gresit... Vezi mai bine amanuntele la adresa pe care ti-am dat-o.

7 răspunsuri:
rroxi44
| rroxi44 a răspuns:

Pensiile de boala nu intra la calculul pensiei de varsta. In cazul pensiei de gradul III - pensionarul are drept de munca. Vezi ca am gasit pe un forum o intrebare care este aproape identica cu a ta - acolo a raspuns un specialist
http://www.avocatnet.ro/......d/III.html

| maria a răspuns:

Cu o copie dupa cartea de munca, copii dupa documente care sa ateste boala pe care o aveti si gradul pe care il aveti, va rog sa va prezentati la Inspectoratul Teritorial de Munca, in raza sectorului unde domiciliati ( daca sunteti din Bucuresti) pentru a primi un raspuns autorizat de la un inspector cu experienta, daca nu locuiti in Bucuresti, mergeti la ITM-ul din orasul unde domiciliati.Mult succes si mai ales, inarmati-va cu rabdare. Sper sa reusiti, meritati, dupa atata munca sa va primiti drepturile dumneavoastra.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Buna ziua. Am 43 ani si pe cartea de munca am 7 ani si 7 luni, am suferit operatie pe cord deschis am dreptul la pensie?

Alte răspunsuri