| Alex363839 a întrebat:

Cu câți km peste limita legală poți circula și nu ți se suspendă permisul?

Răspuns Câştigător
Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Toate situatiile sunt aici: https://e-juridic.manager.ro/......25026.html

11 răspunsuri:
| LPCTSTR a răspuns:

Mi-aduc aminte ca imi zicea cineva ca maxim 10 pentru soferii cu experienta.

| Brizbriz a răspuns:

0.0001
sincer, muilitianul nu si-a facut norma la amenzi, te amendeaza pentru 1km/h in plus, ca POATE

| suntserios a răspuns (pentru Brizbriz):

Vezi că a întrebat de permis nu de amenda

| mi25 a răspuns:

Conform Codului rutier, art.102, pct.3, litera e:
Permisul se suspenda pentru 90 de zile la "depasirea cu mai mult de 50 km/h a vitezei maxime admise pe drumul respectiv si pentru categoria autovehiculului."

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

49 de km

| mi25 a răspuns (pentru anonim_4396):

Citeste art.102, pct.3, lit.e din Codul rutier.

| gabriel2004o a răspuns:

Ai marjă de eroare 10 kmh
Iar dacă ai sărit undeva de 50kmh de acolo ți se suspenda permisul
Ce e sub doar amenda contravențională+puncte penalizare

| TkSonia a răspuns:

Eu știu ca poți depași viteza maxima recomandata cu 5 km

| mi25 a răspuns (pentru TkSonia):

Citeste art.108, litera a, pct.4 din Codul rutier.

| MarcusAureliuss a răspuns:

9km.Gen in localitate poti cu 59, dar daca ai 60 o sa te penalizeze ca ai depasit 10km/h

| suntserios a răspuns (pentru MarcusAureliuss):

De când se ia permisul pentru 10km in plus?