| Ionut912389 a întrebat:

Cu ce drept poate politia sa foloseasca pozele de pe facebookul meu personal ca sa ma amendeze? Am primit amenda si eu si nasul meu pentru ca am facut un gratar cu maxim 15-20 persoane si mie vor sa imi faca si dosar ca nu am stat in carantina. E 5 si un pic rata covid aici in sat.

Pot sa ii dau in judecata pentru furt de date private? Ce sanse de castig am?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cu dreptul oricui care iti poate vedea pozele.
Chiar ca ma faci sa rad: ce furt de date private cand tu le arati la multa lume?
Nu ai nici o sansa de castig.

| Ionut912389 explică (pentru Ioandelasal):

Eu le-am dat dreptul sa le vada nu sa le salveze

| johnnny123 a răspuns (pentru Ionut912389):

Dupa "logica" asta fantastica, ai putea sa transmiti in direct cum spargi o banca, iar apoi sa spui "Cu ce drept folositi imaginile cu mine spargand banca? Eu v-am dat dreptul sa va uitati la ele, nu sa le salvati si sa le folositi impotriva mea"

| Ioandelasal a răspuns (pentru Ionut912389):

Pozele postate de tine pot fi folosite intr-un proces civil sau penal ori in caz de contraventie, avand in vedere ca toate site-urile de socializare sun socotite locuri publice si singur te-ai incriminat.

| Violleta2022 a răspuns:

Facebookul NU este propietatea ta persoanala, deci pozele postate acolo sunt "publice" si le poate folosii oricine, mai ales in procese ca sa arate ca ai incalcat legea.
In trecut, am avut 2 cazuri serioase la servici, cu colegi care se dadeau bolnavi si ei postau poze de la petreceri pe FB.
Compania le-a salavat si le-a desfacut contractul de munca. Desteptii s-au apucat sa dea compania in judecata si au pierdut, fiindca pozele postate chiar de ei, i-a incriminat.