| aureliagheorhian1 a întrebat:

Cu cine trebuie sa votez la prezidentiale 2019?

25 răspunsuri:
regis
| regis a răspuns:

Cu cine TREBUIE? Cu cine simti tu ca se potriveste dorintelor tale. Avand in vedere intrebarea, ti-as recomanda-o pe doamna Dancila.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cu cine crezi tu ca te reprezinta mai bine. Doar nu vrei sa te fortam noi sa votezi cu x sau y nu?

DoarBogdan
| DoarBogdan a răspuns:

Nu trebuie sa votezi cu nimeni, votezi cu cine vrei. Esti atat de constrans incat sa votezi la cerere? :/

| Frank51 a răspuns:

USR sau PNL, daca vrei sa inceapa schimbarea, sau PSD daca vrei ca Romania sa ramana la fel si peste 100 de ani.

| edit28 a răspuns (pentru Frank51):

Am fost momiti de aceasta "schimbare" magica inca din 89. Si vad ca unii tot pun botu' si acum.

| Frank51 a răspuns (pentru edit28):

Da, am fost momiti de mafioti psdisti sub acoperire. E fantastic faptul ca si acum toti pun botul la toate rahaturile si mai ales la candidatii mafioti.

Pentru prima data in istorie avem puterea de schimbare, prin vot. Este clar faptul ca nu se pot face miracole peste noapte, iar daca tu crezi asta esti absurd. Schimbarea unei tari in care la toate insitutiile publice exista un mafiot tinde spre imposibil. Dar speranta exista, iar in decurs de zeci de ani este posibila schimbarea in bine, pentru ca pana acum schimbarea a fost inspre rau.

Răspuns utilizator avertizat
| DarthNiger a răspuns:

Cu cine crezi tu ca e potrivit fara sa te lasi influentat.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca vrei ca in viitor sa trebuiasca sa votezi pe cineva coreea de nord style, recomand iohannis sau barna

| adryang78 a răspuns:

Votul tău exprimă ce gândești tu, propriile tale convingeri, nu e cazul să întrebi pe TPU. happy
Din punctul meu de vedere, nu merită votat niciun candidat. Iar dacă asta este părerea mea, voi merge la vot și voi invalida buletinul, punând ștampila pe mai multe nume.

| johnnny123 a răspuns (pentru adryang78):

Da, numai că invalidarea votului nu penalizează în niciun fel candidații. Nu se va simți niciunul dintre ei prost pentru că ai făcut tu acest gest. Iar cineva tot va fi ales.

Este ca și cum ai spune "îi voi arăta acestei ploi că nu-mi pasă de ea, plimbându-mă fără umbrelă". Chiar crezi că ploaia se va simți prost că faci tu pneumonie?

Poate tu crezi că invalidarea buletinului transmite mesajul că nimeni nu-ți merită votul, dar în realitate transmite doar mesajul că ești complet resemnat și gata să accepți absolut orice.

| adryang78 a răspuns (pentru johnnny123):

Mă rog, fiecare cu părerea lui. happy
Îmi dau seama că nu suferă "aleșii" noștri că invalidez eu votul. Pe de altă parte, asta nu se traduce că m-am resemnat, ci pur și simplu că nu am cu cine să votez, niciunul nu merită. În niciun caz nu stau acasă, întotdeauna am votat, rezultă că este singurul lucru pe care-l pot face.
În orice caz, sunt 100% sigur că Iohannis va câștiga din nou, doar pentru că nu are contracandidat.

| johnnny123 a răspuns (pentru adryang78):

Eu sunt de părere că întotdeauna există o alegere, iar aceasta trebuie exprimată. În România ultimilor 30 de ani din păcate alegerea s-a redus mai mereu la "răul cel mai mic". Dar și în cazul ăsta trebuie să votezi. Chiar dacă ai de ales între două personaje sinistre ca Iliescu și Vadim Tudor, unul este mai puțin sinistru decât celălalt.

Dacă vei aștepta până când va apărea un Superman al politicii, super integru, super competent și super carismatic, s-ar putea să nu alegi pe nimeni niciodată.

| adryang78 a răspuns (pentru johnnny123):

Pe ideea asta am mers și eu până acum - răul cel mai mic.
Și nu, nu am niciun fel de așteptări de la clasa politică. Sunt perfect conștient că de 30 de ani niciun politician sau partid politic n-a muncit pentru țara asta. Din păcate, ei sunt produsul mentalității noastre, și până nu ne schimbăm noi, fundamental, ca popor, ca gândire și comportament, nu vom putea "produce" oameni preocupați de interese naționale.

| johnnny123 a răspuns (pentru adryang78):

Total de acord, noi ca popor trebuie să ne schimbăm în mod fundamental. Dar crezi că primul pas spre această schimbare este implicarea sau neimplicarea? Pentru că non-votul înseamnă neimplicare.

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Nici nu ai cum sa produci oameni preocupati de interesele nationale cand pe tine insuti nu te intereseaza natiune nevotand

| adryang78 a răspuns (pentru suntserios):

N-am spus că nu votez. Citește mai atent. happy
Am spus că merg să votez și să-mi exprim părerea. Părerea mea este că nu merită niciunul dintre candidați votul meu. Și îmi exprim această părere invalidând votul. Ce este atât de greu de înțeles?

| suntserios a răspuns (pentru adryang78):

Sa invalidezi votul e ca si cum nu ai vota.
Anul asta chiar ai o multitudine de candidati, e oferta pentru toti.

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Multitudine? Nu stiu ce sa zic, avand in vedere ca 6 dintre candidati sunt infiltratii Mafiei. PSD are 6 soldatei la votul asta, care urmaresc acolo interesul ciumei.
Iohannis, Barna si Paleologu sunt singurii care nu slujesc grupul infractional organizat. Din pacate, in spatele lui Paleologu, care e un om cult si competent, se afla grupul de interese Udrea - Basescu, iar acest grup e in stare sa faca jocurile Mafiei, Paleologu personal nu ar face-o.
Astea fiind spuse, dpmdv optiunile romanilor cinstiti sunt Iohannis si Barna, toti restul sunt ciumati fara integritate, slugi.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Astea sunt opțiunile tale si poate ale mele. Altii sunt foarte fericiți cu Dancila sau Diaconu sau Cumpănașu. De aia zic ca sunt candidati pentru toti

| anonim_4396 a răspuns (pentru suntserios):

Am specificat "romani cinstiti". Cine voteaza Diaconu - PCR reloaded, Dancila - ex-prim-analfabeta sau Cumpanasu, care face campanie pe baza tragediei din Caracal, nu se incadreaza acolo.

| suntserios a răspuns (pentru anonim_4396):

Bugetarii sunt oameni cinstiti, si o vor vota pe Dancila, unii, ca le-a screscut salariile la greu

| DarthNiger a răspuns (pentru anonim_4396):

Ai grija ce vorbesti, vrei sa ofensezi un cetatean loial al unora dintre candidati? nu mai spune lucrurilor pe fata ca te ataca lumea cu pietre, nu stii ca aerul comunist si ciumos din Romania inca afecteaza unele persoane?

| anonim_4396 a răspuns (pentru DarthNiger):

Afecteaza, din pacate, dar din fericire sunt minoritari. Cat timp oamenii de bun simt se mobilizeaza si participa la vot, bolsevicii n-au sanse, s-a vazut asta la europarlamentare.
Sa speram ca ne vindecam cat mai repede.

| 1231242 a răspuns:

Cu maică-ta!