| gemeni6226 a întrebat:

Cu cat se diminueaza pensia unei persoane daca intra in pensie anticipat, cu 4 ani mai repede? Dar cu 2 ani?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.263/2010, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 65.(1)Pensia anticipată parţială se cuvine, cu cel mult 5 ani înaintea împlinirii vârstei standard de pensionare, persoanelor care au realizat stagiul complet de cotizare, precum şi celor care au depăşit stagiul complet de cotizare cu până la 8 ani.
(3)La stabilirea stagiului de cotizare necesar acordării pensiei anticipate parţiale nu se iau în considerare perioadele asimilate prevăzute la art. 49 alin. (1) lit. a)-c).
(4) Cuantumul pensiei anticipate parţiale se stabileşte din cuantumul pensiei pentru limită de vârstă, prin diminuarea acestuia în raport cu stagiul de cotizare realizat şi cu numărul de luni cu care s-a redus vârsta standard de pensionare, conform tabelului nr. 2^1.
Tabelul nr. 2^1
┌─────────────────── ┬
│Perioada de │ │
│cotizare realizată │Procentul de │
│peste stagiul │diminuare pentru │
│standard complet │fiecare lună de │
│de cotizare │anticipare │
│prevăzut în │yin yang
│anexa nr. 5 │ │
├───────────────────
│până la 1 an │0, 50 │
├─────────────────── ┼
│peste 1 an │0, 45 │
├───────────────────┼
│peste 2 ani │0, 40 │
├───────────────────┼
│peste 3 ani │0, 35 │
├───────────────────┼
│peste 4 ani │0, 30 │
├───────────────────┼
│peste 5 ani │0, 25 │
├───────────────────┼
│peste 6 ani │0, 20 │
├───────────────────┼
│între 7 şi 8 ani │0, 15 │
└───────────────────┴
Fata de aceste prevederi diminuarea pentru 4 ani va fi de 16, 8% iar pentru 2 ani de 10, 8%.

| gemeni6226 explică (pentru Ioandelasal):

Mai pe babeste inseamna ca daca am stagiul complet de cotizare pentru 4 ani se diminueaza lunar 16, 8% sa zicem din 1500 lei ce ar fi primesc :1248 lei (252lei fiind 16.8 %)iar pentru 2 ani din 1500 lei primesc 1338 lei (162 lei fiind 10, 8%)? Bine am inteles?

| Ioandelasal a răspuns (pentru gemeni6226):

Nu ti-am verificat calculele dar, daca ai calculat bine si pensia pentru limita de varsta ar fi 1.500 lei, atunci asa ar fi.
Si situatia se va schimba lunar, deoarece cu fiecare luna diferenta de varsta va scadea, asa ca se vor aplica alte procente de diminuare, mai ales dupa trecerea unui an, de aceea ti-am dat intregul tabel cu diminuarile.

6 răspunsuri:
| MihaelaDart a răspuns:

Aici vei afla raspunsurile la intrebarea ta https://www.cnpp.ro/pensia-anticipata-partiala, https://www.cnpp.ro/web/guest/pensia-anticipata. Sper sa iti fie de folos!

| gemeni6226 explică (pentru MihaelaDart):

Imi comunica la link ca forbiden.

| MihaelaDart a răspuns (pentru gemeni6226):

Era aceeași chestie trimisa de Ioanadelasal, te trimitea direct la tabel. Am pus fara sa vreau virgula și punctul imediat după link din această cauză da eroare.

| gemeni6226 explică (pentru MihaelaDart):

Oricum multumesc frumos