| cosmin986522 a întrebat:

Cu noua lege unde angajatorii pot reduce programul cu pana la 80% se mai suspenda contractul de munca? Adica la somaj tehnic se suspenda iar luna asta am stat 4 zile acasa cu program redus ca sa zic asa iar pe foaie nu spune nimic de suspendarea contractului. Pentru cei care cunosc sigur, la reducerea programului se mai suspenda contractul de munca ca la somaj tehnic?

1 răspuns:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Cand se reduce programul de lucru nu se suspenda contractul individual de munca.
CIM ramane in vigoare, reducerea afecteaza doar programul de lucru si salariul.