| Alin933 a întrebat:

Cui ii revine copilul dupa divort daca sunt in intreruperea serviciului pentru cresterea minorului pana la 2 ani?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Instanta stabileste domiciliul minorului la un parinte in functie de ce solicita parintii si de probele de la dosar.
In asemenea cazuri, de regula, se stabileste domiciliul minorului la domiciliul mamei.

| darrio2007 a răspuns:

Poate reveni oricui. Depinde de cauzele divortului.

| Violleta2022 a răspuns:

Daca nu ai nici un venit si nu poti dovedii ca te poti intretine pe tine si copilul, iar tatal are venituri, copilul va fi dat automat in grija tatalui. ma rog, daca nu-i caz de violenta sau omor sau cine stie ce gravitate.

| mihai69 a răspuns:

La noi în general copilul este dat spre creștere și educare mamei (chiar dacă nu are loc de muncă - tatăl va fi obligat să-i asigure mijloacele de creștere și educație).
Asta în cazul că e vorba despre un copil minor. Copiii peste o anumită vârstă (parcă opt sau zece ani - nu știu sigur, poți întreba un avocat sau consulta legile) pot alege la ce părinte vor să rămână, iar judecătorul va ține cont de opțiunea lor.
În cazul în care părțile convin de comun acord la care părinte să rămână copilu (și acesta nu se opune, dacă e mai mare decât vârsta la care e ascultat), judecătorul va decide în consecință, ținând cont de dorința părților.