| anonim_4396 a întrebat:

Cum actionez in cazul in care mi-au fost furate actele pe casa dar persoana in cauza refuza a le inapoia? Mentionez ca persoana respectiva a recunoscut ca le-a furat.
Context:
Nu-i vorba de casa mea, ci de a bunicilor, acestia fiind proprietarii.
Problema este ca, toate actele ce tineau de casa le-au fost furate de catre fiica lor acum 2 ani cand aceasta a revenit in tara pentru a-si reface buletinul, timp in care a locuit la ei timp de 3 saptamani.
Recent, in timp ce bunicii cautau ceva hartii prin dulapiorul cu documente si acte, au constatat ca plasuta in care se aflau actele pe tot ce tinea de casa este goala.
Pe urma, dupa ceva mai multe zile de cautari si banuieli, au gasit hotul, si anume pe fiica lor, care dupa cateva amenintari si-a recunoscut fapta.
Problema sta in felul urmator, aceasta nu intentioneaza sa le inapoieze actele insa ii tot duce cu zaharelul ca o va face. Bunicii s-au saturat sa astepte si doresc sa ia atitudine.
Ce recomandati?

4 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In primul rand recomand sa incerce o rezolvare amiabila, aducand la cunostinta fiicei ca, daca nu le restituie actele intr-un anumit termen (15-20 de zile), o sa-i faca plangere penala pentru furt.
In al doilea rand, daca nu rezolva asa atunci sa faca plangerea penala.

| Simpatic a răspuns:

Recomandarea era sa se mearga imediat la politie in acel moment nu dupa un timp indelungat. Acum nu am nicio idee ce poate sa faca politia, dar e bine de mers la ei si acum, sa vina cineva sa constate sa se dea declaratii si poate asa hoata daca va fi supusa presiunii o sa inapoieze actele.
Mai ales ca politia te intreba "banuiti pe cineva?" si atunci se va indica persoana, in speta fata bunicilor tai care va fi chemata la sectie!
Am si eu o pura banuiala, nu cumva acele acte sunt actele de proprietate a casei? si nu cumva buncii tai vor sa faca acte pe casa altcuiva decat fetei lor? cred ca asta este motivul pentru care fata a sustras actele caseiwinking

| NeverGonnaLetYouDown a răspuns (pentru Simpatic):

Am inteles, insa, credeti ca asta ii ofera dreptul sa fure actele? Cumva ii scade din gravitatea actiunilor?

| Simpatic a răspuns (pentru NeverGonnaLetYouDown):

Nicidecum,se face vinovata de sustragerea actelor!