| otulo a întrebat:

Cum aflu daca tatal meu decedat fiind are un depozit la banca, nu am facut succesiunea?

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar trebui sa aiba acasa contractul de depozit, un extras de cont ori o situatie financiara. Daca nu are asemenea inscrisuri va trebui sa intrebi la banca. Oricum, chiar daca are, nu vei putea intra in posesia banilor fara a face procedura succesorala si a obtine certificatul de mostenitor. De altfel, in procedura succesorala, notarul public va solicita oficial bancii sa-i comunice conturile defunctului si sumele existente. Condoleante!

| ElDictator a răspuns:

Tatalu tau nu are cum sa aiba un depozit fiind decedat.