| SilentRain a întrebat:

Cum ar trebui sa procedez in situația în care cineva face afirmații false despre mine pe Facebook, daca mă duc la poliție o să fiu luată în considerare?
Sau sa îmi angajez un avocat?
E cineva dispus să discutăm asta la telefon?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ti-am spus si in mesajul pe privat ca nu trebuie sa-ti faci probleme cu banii, daca este asa cum spui.

13 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Ar fi bine sa consulti un avocat, care sa vada toate postarile si te va putea sfatui in cunostinta de cauza, respectiv daca poti face plangere penala pentru vreo infractiune sau reclamatie in caz de contraventie.

| SilentRain explică (pentru Ioandelasal):

Singura lor amențare reală este că mi-au trimis niște bani pe numele meu prin western union, deși banii aia nu i-am luat eu i-am dat persoanei la care trebuie să ajungă. Din locul în care am scos bani și y camere video și se poate vedea că nu am luat nimic, asta a fost cu ceva luni in urma
Nici nu este vorba de o sumă mare de bani, e vorba de 300 de lei ai ceva, dar eii zic de 1500 de euro

| SilentRain explică (pentru Ioandelasal):

Mulțumesc frumos big grin

| Ioandelasal a răspuns (pentru SilentRain):

Ti-am spus si in mesajul pe privat ca nu trebuie sa-ti faci probleme cu banii, daca este asa cum spui.

Salontanul
| Salontanul a răspuns:

Intreaba-l pe Ioandelasal! Este jurist. Trimite-i un mesaj: https://www.tpu.ro/utilizator/scyw

| Catrice a răspuns:

Pai poate sunt adevărate afirmațiilehee hee la telefon hmm numa cu întâlnire și finalizare
Fără proces dai bani degeaba la avocat. Toți politia te rezolva daca amiabil nu.

| Dismally a răspuns:

Depinde cat sunt de grave acele afirmatii, poti sa te adresezi la politie dar nu stiu daca vor interveni. Poti sa faci o sesizare si celor de la Facebook.

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Acuzată de furt, deși nu au nici o dovadă reală sunt doar afirmații
Problema e că vor să mă facă de râs, postând și poze fara acordul meu peste tot
Ași vrea sa pot clarifica situația la poliție fata in față cu acuzatorul

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Nu cunosti pe nimeni in Politie? Pot intreba pe cineva, asta suna a fapta penala dar nu sunt sigur. Fa rost de probe oricum.

| SilentRain explică (pentru Dismally):

Nu,nu am cunoștințe de genul

| Dismally a răspuns (pentru SilentRain):

Da-mi numarul tau in privat.

| raMLesS a răspuns:

Daca sunt afirmatii false ii poti da in judecata pentru asta si pentru defaimare.

| CIaudiu a răspuns:

Strangi cat mai multe dovezi care sa arate ca face asta, si dupa il dai in judecata pentru defaimare. Important este ca acele dovezi sa fie cat mai palpabile si de preferat, din punctul meu de vedere, sa le filmezi cu un alt telefon in timp ce vorbesti si ii accesezi si avatarul aratand contul lui, ca sa arati ca nu sunt printscreen-uri fake create de tine. Teoria spune ca se poate, practica in Romania nu prea se mai pupa cu teoria.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti merge la Politie sa depui plangere ca esti hartuit online. Daca stii CINE este persoana respectiva si duci dovezi exemplu postari facute de el de pe un cont Facebook sau ceva Incat sa fie Numele lui acolo Politia o sa-l ia la intrebari.