| anonim_4396 a întrebat:

Cum as putea proceda in situatia in care am sechestru pus pe o masina cu care circul zilnic? Mi-a fost retinut certificatul de inmatriculare pentru o defectiune, am remediat problema, am fost la RAR pentru constatare remediere defectiune, m-am dus la politie cu actele de la RAR si au spus ca nu imi pot da certificatul de inmatriculare inapoi pentru ca masina are sechestru pus si pentru chestia asta am nevoie de un proces verbal de la executor prin care le pot demonstra lor ca masina nu mai are sechestru pus, iar eu nu am cum sa fac chestia asta pentru ca datoria catre acel creditor este foarte mare. Oare exista alte modalitati prin care pot intra in posesia certificatului? Momentan am dovada certificatului care expira pe 10, dar am fost sa o prelungesc, iar la 12 expira si ITP.

3 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Sechestrul este pus din cauza datoriilor pe care le ai.
Ce poti face? Vorbesti cu executorul sa-ti faca sechestrare conditionata, intrucat sa poti circula cu masina.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Pîna nu se achită datoria nu vezi certificatul, dar masina este a ta? Si datoria este a ta? Ce sumă trebuie sa plătesti?

| KR0NSTADT a răspuns:

Mergi la executor și vorbește cu el. Spune-i că vei face o plată inițială, pentru a-ți arăta intenția de a stinge datoria. Apoi, roagă-l să îți explice care este soluția pentru a putea intra mai repede în posesia certificatului.
Cel mai bine este să discuți față în față. Dacă vrei certificatul, fă cum îți spune el.
Nu există cale mai bună. Baftă!