| Daughter a întrebat:

Cum as putea sa fac sa primesc mai repede adeverinta pentru care am facut cerere la ANAF? Imi trebuie urgent si daca exista vreo modalitate, orice, o taxa, o platesc. Idei?
Imi trebuie pentru facultate, iar maine este ultima zi in care pot depune.

5 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Cazierul fiscal si alte adeverinte de la ANAF se elibereaza in acelasi zi (daca esti intre primii dimineata) sau a doua zi.

Daca nu le merge sistemul, cere-le o adeverinta despre asta, sa duci la facultate.
Poate vei avea surpriza ca solicitarea ta sa porneasca sistemul... big grin

| unvecin a răspuns:

Cred că ar trebui să mergi personal acolo unde ai depus cererea și să prezinți situația frumos, să insiști un pic. Dacă omul dă semne că nu există soluție întreabă cu cine mai poți discuta despre asta etc... O să te plimbi probabil de la un ghișeu la altul, de la o persoană la alta, dar poate găsești pe cineva binevoitor să prioritizeze cererea ta.

Succes!

| Banned993218 a răspuns:

Doar mită boss daca se poate, ca nu o s-o ti o dea repede.

| Daughter explică (pentru Banned993218):

As da de s-ar putea, serios, insa ultima oara cand am vrut sa dau o cutie de ciocolata, mi-a zis nenea de acolo "nu te agita... nu ne merge sistemul oricum"

| MariannaS a răspuns:

Eu am solicitat online adeverinte si tot in aceiasi zi mi-a venit si raspunsul. Ti se trimite si un cod al cererii care poate fi verificat pentru siguranta datelor. Am scos ambele documente si le-a prezentat la facultate fara probleme.
https://www.anaf.ro/......declaratii
Vezi ce doc in trebuie si daca ete posibila cerere online.
Spor