| AvalohAlyn a întrebat:

Cum credeti ca ar trebui sanctionati cei ce maltrateaza animale? Exista cumva o autoritate pentru apararea animalelor? Cum e posibil sa maltratezi,sa sa-i faci rau unui animal si sa nu fii sanctionat,cum e posibil ca un om care are un caine,il abandoneaza pe strada(sunt cazuri) si nu pateste nimic? Pana acum am auzit doar de eutanasierea animalelor,otrava pentru animale si tot felul dar de o politie a animalelor, o lege in care nu ai voie sa faci rau animalelor nu prea am auzit. Exista asa ceva? Si mai ales cum credeti ca ar trebui pedepsiti cei ce fac rau unor animale? Care e opinia voastra cu privinta la acest lucru? Pana la urma si animalele sunt niste vieti care au dreptul sa traiasca,sunt fiinte vii nu obiecte chiar daca poate, sunt mai importanti oamenii.

4 răspunsuri:
| William a răspuns:

Cred ca ar trebui lasati la mila Domnului.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Nici eu nu înţeleg de ce lumea torturează bietele animale, când sunt atâţia oameni care ar merita să fie flagelaţi, lapidaţi şi spânzuraţi. Bietele animale nu fac rău nimănui, pe când anumiţi oameni distrug întreaga faună, întreaga societate, întreaga lume.

| Earthroot a răspuns:

Teoretic exista o politie a animalelor,cel putin pe hartie,deci nu stiu cat si in ce masura isi fac ei treaba, dar din cate stiu, si am auzit, ar fi si persoane iubitoare de animale implicate in astfel de proiecte, care sustin si incearca a proteja animalele maltratate.Sau a intervenii in pedepsirea celor ce le maltrateaza.
Cred ca e o linie telefonica si adresa de email la care poti raporta un abuz.Da un search pe google.
Oricum treaba cu eutanasierea este inutila si nu reprezinta o solutie, mai bine s-ar face sterilizari.Dar problema este ca nici eutanasierea nu se face ca la carte, ci se omoara animalele in bataie si se arunca la gunoi.Primariile unor orase asa fac, primarii merg mana in mana cu veterinarii, si impart fondurile destinate substantelor folosite la eutanasiere.Am o parere proasta si clar vinovatii de asa ceva trebuie pedepsiti.

| Lyvyw a răspuns:

Parerea mea este : Pana la urma si omul este tot un animal. De fapt omul e cel mai periculos animal. Cand vezi un om ca face rau unui animal ar trebui sa iti fie mila si de acel om, pentru ca e slab si s-a lasat dominat de pacat si a luat-o pe calea cea gresita si v-a da socoteala la judecata de apoi. Ar trenui sa ii explici ca nu e bine ce face si sa incerci sa il aduci pe calea cea dreapta si sa isi rascumpere greseala. Dar daca nu i se deschid ochii si e complet dominat de rau v-a plati. Ori cum, pedepsele impuse de lege au si ele rolul lor, daca nu ar fi ele, crede-ma, cunosc persoane care nu au frica de Dumnezeu, si daca nu ar fi legea ar omori pe oricine. Dar cu sanctionarile... la sistemul de azi, daca nu vi sa ii scoti ochii cu dovezi, nu rezolvi nimic.