| Necunoscutul548 a întrebat:

Cum credeti ca va fi daca Republica Moldova s-ar uni cu Romania?
Asa ar fi ma mare Romania.Dar Republica ar trebui impartita pe judete.

Revenind la intrebare:
Cum credeti ca va fi daca Republica Moldova s-ar uni cu Romania?

Argumentati.

cel mai bun raspuns primeste Funda.

Răspuns Câştigător
| Dumnezău a răspuns:

Moldovenii bineinteles ca ar duce-o mult mai bine, pentru ca guvernul astfel unit va trebuie sa pompeze infuzii de capital in draci in moldoveni. Vore 80% din populatia lor s-ar inscrie perfect pentru ajutoare sociale, dupa criteriile folosite in Romania.Trebuie bagate multe zeci de miliarde, poate chiar sute, sa aduci Republica, pe toata suprafata sa, la nivelul unor judete precum Bacau sau Galati, nicidecum cele din vest sau Bucale.Ar fi grozanic pentru romani.Realizezi ca odata cu o eventuala unire ar veni pe capul nostru si transnistrenii? De parca n-ar fi fost de-ajuns ungurii cu orgasmul lor de autonomie! Plus multi saraci ai Republicii, infrastructura lor inexistenta, discrepantele sociale.Ar fi mult mai rau decat dupa unificarea Germaniilor.Ar ramane in zona unde acum e Republica nu mai mult de 1.7 milioane de oameni, ca vor da toti moldavii iama in teritoriul Romaniei de dinainte de unire.Financiar,asta ar insemna sa ne sapam groapa.Si social, pe foarte multe planuri.

| gicaputinica a răspuns (pentru Dumnezău):

Cam tot asa am vrut sa raspund si eu.
Copletez prin a spune ca, atata timp cat Rusia sta cu ochii pe aceasta tara, nici nu se pune problema vre-unei uniri.

11 răspunsuri:
| justitiarul a răspuns:

Sper ca acest lucru sa nu se intample niciodata.N-am face altceva decat sa sporim numarul betivilor si analfabetilor.

| Sabina_4210 a răspuns (pentru justitiarul):

Crezi ca in Romania nu tot sunt betivani si analfabeti? crezi ca Romania e tare perfecta?

| justitiarul a răspuns (pentru Sabina_4210):

Pai tocmai pentru ca nu e perfecta, nu as vrea sa sporim numarul betivilor si analfabetilor.In afara de asta moldovenii isi doresc sa se uneasca mai degraba cu mama Rusia decat cu romanii.Deci nici ei nu dau doi bani pe noi, atunci eu de ce i-as vrea?

Răspuns utilizator avertizat
| ValentinCN a răspuns:

Limba rusa si rusii ar avea mult de suferit. Apropo iata un articol despre aceasta http://drept-md.com/moldova-news-in-limba-romana-sau-limba-rusa/

| har a răspuns:

Eu sincer nu as vrea, ambele tari sunt independente si nu merita asa ceva, plus ca ar duce probabil la conflicte cu Rusia, cei drept suntem frati dar mai bine in tari separate