| ZuZuLiNka a întrebat:

Cum credeti Primul Razboi Mondial poate fi evitat?

Răspuns Câştigător
| Wehrmacht a răspuns:

Nu cred ca putea fi evitat.Principalele motive au fost neintelegerea si frica aceea "Aia devin puternici trebuie sa facem ceva".Si, cand a fost acel atentat la Sarajevo s-a gasit o scuza pentru inceperea unui razboi.
De ce nu cred ca se putea evita? Pai:
Sa zicem ca se acele neintelegeri.Tot ramanea acea frica in legatura cu armele.La un moment dat tot s-ar fi pornit un razboi. Poate chiar ar fi fost justificata acea frica si dupa un timp chiar ar fi fost un razboi care avea alte obiective pentru ca din moment ce ai putere si vrei ceva vei incerca sa obti acel lucru nu?
Oricum, nu conteaza ce credem noi pentru ca nu o sa se schimbe nimic.

6 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Deja, de-atunci, a avut loc si al doilea Razboi Mondial, asa ca i-a cam trecut randul. Acum ne luptam sa-l evitam pe al treilea. Eventual.

| darrio2007 a răspuns:

Da.In general, toate razboaiele pot fi evitate.Atentatul a fost doar un pretext de a incepe razboiul.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Cred ca e cam tarziu sa-l mai evitam acum...

| Korman a răspuns:

Probabil puteai fi "amanat" cativa ani, tensiunea intre diferite state era puternica.Atentatul se la Sarajevo insa a grabit razboiul.

| justU a răspuns:

Primul Razboi Mondial nu mai poate fi evitat.

| sollo2 a răspuns:

Daca nu ar fi fost atentatul de la la Sarajevo nu s-ar fi ajuns la Primul Razboi Mondial...dar asa fost sa fie. happy