| anonim_4396 a întrebat:

Cum/cum eliminam administratorii de bloc si sa platim facturile direct la furnizori ca si la electrica?

6 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este destul de greu, in primul rand ar trebui modificate actele normative care prevad administrarea prin persoane atestate, respectiv Legea nr. 230/2007 si Normele metodologice de aplicare aprobate prin HG nr. 1588/2007. Si sa nu uitam ca administratorul are si alte atributii decat acelea de a incasa sumele de bani pentru utilitati si a plati facturile. Numai bine!

| mgtow a răspuns:

Simplu, iti tai reteaua de caldura si chestile care vin de la centrala si apoi iti faci instalatie direct de la companie adica in loc de apa calda de la centrala iti pui un boiler curentu se plateste la stat apa la fel gazul la fel...totul ok.

| anka a răspuns:

Conform legii asociatia poate sa angajeze un administrator persoana fizica atestata sau sa incheie contract de administrare cu o persoana juridica care are ca obiect principal de activitate "administrarea de imobile". Nu este nevoie de convocarea adunarii generale. Comitetul executiv are posibilitatea de a angaja sau demite personalul angajat cu contract de munca / conventie de lucrari. Administratorul, femeia de serviciu, cenzorul extern este angajat de Comitetul executiv prin mandatarea presedintelui acestuia (care este si presedintele as. de proprietari) de a semna contractul de munca / conventia de prestari de servicii.

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Voi inca platiti la administratori?!laughing

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

Asa ceva nu se poate decit daca doriti sa va distrugeti blocul.
Blocul este o unitate locativa comuna si are nevoie de un administrator unic.
Regia de apa nu admite la o unitate locativa decit un bransament si un apometru deci nu aveti cum sa incheiati contracte individuale.
Curentul pentru partile comune nu se poate diviza pe apartamente.
La termoficare nu se poate contoriza individual pe apartament...
Asa ca este aberatie, nu se poate, nu este legal si nici normal. ( adolf )