| M25M a întrebat:

Cum de multi saraci sufera din cauza lacomiei catorva umflati?

Răspuns Câştigător
| TheAce a răspuns:

E lantul trofic pana la urma. Problema e insa mult mai simpla. Acei saraci s-au resemnat, de unde si celebrul dicton romanesc ''lasa ca merge si asa'' si ''mai rau sa nu fie''. Bazandu-se pe aceasta resemnare evidenta (foarte foarte rar oamenii mai ies in strada si atunci cand o fac nu o fac sustinut deloc), ''umflatii'' continua sa ''umble la butoane''. Pana cand nu ne vom trezi nu se va schimba nimic.

11 răspunsuri:
Legiuitoarea
| Legiuitoarea a răspuns:

Bună.
Fără număr.
Pa, pa.

| Hombre a răspuns:

Pentru adminul care mi-a sters raspunsul, esti Băsit?

| Încrucişătorul a răspuns:

Din cate am mai vazut, e invers: saracii sunt umflati (mancare, bautura daunatoare) iar lacomii aia stau foarte bine fara prea multe guşi sau pulpa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Vreo 10 milioane. Asta doar în România.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Acei multi saraci, sunt niste oi care isi merita soarta.

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Vorbind la nivel global, somalezii isi merita soarta?

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

E o tara islamica, acolo sunt si teroristi. Daca nu lupta sa dea guvernul jos, aia le e soarta. Nimeni nu trebuie sa astepte sa se nasca vreun erou sa faca ceva pentru o tara intreaga, ei sufera, ei trebuie sa lupte pentru libertatea si dreptatea lor.

| M25M explică (pentru anonim_4396):

Iti vei schimba parerea. http://www.poverties.org/famine-in-somalia.html

Daca o tara este islamica asta nu inseamna ca acolo sunt si teroristi este o prejudecata in plus "mai terorista" este SUA care vorba aia e o tara crestina.

| anonim_4396 a răspuns (pentru M25M):

Asa ai inteles tu, sunt tari non-islamice si tot au organizatii teroriste, nu toate au legatura cu religia, dar e alta poveste asta si SUA... sunt mai smecheri doar, dar nu sunt mai breezi decat ceilalti.
Mai sunt rebelii care sunt contra guvernului, sa lupte contra lor alaturi de populatie. Nimeni nu urca pe marele tron, daca este impiedicat dinainte de populatie si tot populatia il poate da jos. Asta e valabil in orice tara. Desi mie mi-e mila, pentru ca unii nu sunt puternici, dar daca exista spirit de luptator in fiecare, acum era alta viata.

| blueheart a răspuns:

Cei bogati gandesc asa-sunt bogat,am tot ce imi trebuie,nu imi pasa de ceilalti de langa mine. De fapt sunt goi,tristi,ticalosi, ignoranti adica mult mai saraci cu toata bogatia lor.
Cei saraci sufera pentru ca nu lupta pentru a primi ce li se cuvine si ii lasa pe cei bogati sa isi faca jocul:acela de a strange averi cat mai multe.
De fapt cei saraci sunt mult mai fericiti si mai linistiti decat cei care au bani si nu au ce sa faca cu ei. Stiu ce inseamna respect, ce inseamna sentimente si cu toata saracia lor mai stiu si sa daruiasca, pentru ca averea unui om sta in sufletul lui, in ceea ce face zi de zi, in ceea ce daruieste aproapelui.

Răspuns utilizator avertizat