| clawdya a întrebat:

Cum definiti infractiunile si contraventiile?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Infracțiune = fapta socială care prezintă pericol social și este prevăzut de legea penală, Cod penal, art. 18, indice 1.
Contravenție = fapta socială care nu prezintă elementele constitutive ale unei infracțiuni din sfera penală, dar este pedepsită prin amendă.
Pa, pa.

2 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Contraventiile sunt incalcarea regulilor, care sunt definite prin lege sau regulamente, dar care nu intra ca gravitate sub incidenta codului penal (ex. calatoria fara bilet, aruncarea gunoiului in loc diferit de cele desemnate etc).
O infractiune este o fapta mai grava, care este deja sub incidenta codului penal (furturi, violuri, etc.).

| csintalan a răspuns:

...pe scur infractiunea poate deveni cercetabila, o fapta mai brava cu deducere de consecinte pentru viitor, ...contraventia un fel de atentionare, asupra e ceeva savarsit, ...dorem sa scriu mai pe inteles,... dar conf legi legiuitoarea a scris cam tot,.