| vladeusebiu a întrebat:

Cum e cu cauciucurile de iarna. Deci atata timp cat nu este zapada polei sau gheata pe carosabil nu sunt obligat sa am cauciucuri de iarna?

5 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Esti obligat sa ai cauciucuri de iarna doar daca ai circula pe un drum public acoperit de zapada, gheata sau polei.
Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 102.(1) Constituie contravenţii şi se sancţionează cu amenda prevăzută în clasa a IV-a de sancţiuni următoarele fapte săvârşite de persoane fizice:
28. conducerea autovehiculului pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, fără ca acesta să fie dotat cu anvelope de iarnă, iar în cazul autovehiculului de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi al autovehiculului de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, fără ca acestea să fie echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune sau fără a avea montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;"
ART. 112.(1) Certificatul de înmatriculare sau de înregistrare ori dovada înlocuitoare a acestuia se reţine de către poliţia rutieră în următoarele cazuri:
h^1) autovehiculul nu este dotat, la circulaţia pe drumurile publice acoperite cu zăpadă, gheaţă sau polei, cu anvelope de iarnă, iar autovehiculul de transport marfă cu o masă totală maximă autorizată mai mare de 3, 5 tone şi autovehiculul de transport persoane cu mai mult de 9 locuri pe scaune, inclusiv cel al conducătorului auto, nu sunt echipate cu anvelope de iarnă pe roţile axei/axelor de tracţiune ori nu au montate pe aceste roţi lanţuri sau alte echipamente antiderapante certificate;"

| Intruder19 a răspuns:

E recomandat sa ai cauciucuri de iarna pe perioada 1 noiembrie - 31 martie dar nu te obliga nimeni sa folosesti cauciucuri de iarna daca atunci cand circuli nu este pe drum nu este gheata, polei sau zapada iar daca esti oprit de politie nu te amendeaza daca nu ai cauciucuri de iarna daca vremea de afara nu cere asa ceva.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Cam asa... daca nu e gheata sau polei pe jos legea nu te obliga... dar nu vad de ce ai apela la aceasta scapare legislativa, cand performantele cauciucurilor de vara de la 7 grade in jos iti pot pune viata in pericol

| johnnny123 a răspuns:

Nu ești obligat să ai cauciucuri de iarnă decât atunci când starea carosabilului o impune.

Dar trebuie să ai în vedere că în timpul iernii starea carosabilului se poate schimba foarte repede, deci nu este indicat să pleci la un drum de sute de km fără cauciucuri de iarnă.

Pentru că dacă vremea se strică, poliția nu acceptă scuza "nu am cauciucuri de iarnă pentru că atunci când am plecat de acasă era vreme bună".

| Kogaion a răspuns:

Mai sunt 20 de zile de iarna si acum te-ai gasit sa intrebi daca iti trebuie?laughing)