| jahjah a întrebat:

Cum e cu cazierul? Daca ai cazier, ramane toata viata? Sau se sterge dupa un timp?

Răspuns Câştigător
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Probabil exista dar sunt anumite conditii, depinde si ce ai facut, cat de grav a fost, dpdv al legii. Cel mai bine este sa intrebi un avocat sau sa te adresezi tribunalului pentru ca asa vei avea un raspuns exact pentru cazul tau, individual, pe persoana ta.
Incearca sa trimiti o intrebare aici:
http://www.dreptonline.ro/utile/intreaba_avocat.php

17 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Daca ti-ai ispasit integral pedeapsa si ai fost cuminte in continuare, dupa 3 ani poti solicita reabilitarea judecatoreasca, repunere in drepturi si stergerea cazierului. Dar pata ramasa tot ramane pe viata si, de asemenea, vei fi intotdeauna in vizor, ca posibil suspect...

constantaproca
| constantaproca a răspuns:

Nu se sterge niciodata.

daniela
| daniela a răspuns:

Ce e bine scris ramane pentru totdeauna... din pacate nu ai cum sa mai stergi asa ceva din viata ta

| jahjah explică:

Am mai cautat putin pe forumuri si am gasit: "Art. 134 alin. 1 Cod Penal prevede ca dupa o perioada de 3 ani, in care sa nu fi savarsit nicio alta fapta penala, puteti cere reabilitarea."

am inteles ca asta inseamna ca se va sterge dupa 3 ani, printr-o cerere judecatoreasca, apoi va mai aparea in cazier inca 2 ani, dupa care va disparea complet.
este inca in vigoare chestia asta? multumesc anticipat!

| jahjah explică:

Asa, vad ca mi-a raspuns Catalinn inainte. si oare gasesc pe internet o lista cu perioadele respective? thinking cat trebuie asteptat pana la posibilitatea reabilitarii, in functie de fapta savarsita?

| jahjah explică:

Inteleg. oricum, nu ca voi ramane in vizor e problema. ca nu ma ascund. a fost vorba de condus sub influenta bauturii alcolice, o greseala pe care mi-am asumat-o si am suportat consecintele sad

| sergiu25bc a răspuns:

Din pacate daca ai cazierul patat nu se poate sterge, deci sorry daca ai patat cazierul asa va ramine 4 ever

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se poate sterge prin reabilitare. Fiecare infractiune are un anumit termen de prescriere. Mergi la tribunalul din localitatea de domiciliu, sau de care apartii, si faci o cerere la procurorul de serviciu.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Bună.
Toate infracțiunile sunt scrise în cazierul unei persoane, definitiv. Nu există revocare.
Excepție face doar amenda penală care rămâne scrisă în cazier timp de 2 ani de zile. Dacă în această perioadă de timp nu s-a mai săvârșit vreo altă infracțiune se șterge. Cazierul acelei persoane rămâne alb.
În cazierul judiciar sunt scrise inclusiv și suspendarea pedepsei unei infracțiuni.
Atenție la lege că orice mișcare greșită care face obiectul legii penale este scris și în cazier.
Infracținile sunt lovite de hotărâri judecătorești definitive și irevocabile!
Cazierul este cartea de vizită legală a individului în societate.
Un cazier curat!
Pa, pa.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic sa te adresezi direct la tribunal, la procurorul de serviciu si te indruma el. Succes!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Se sterge oameni buni. Am trimis eu oameni care aveau cazier la tribunal si mi s-au intors dupa citeva zile cu reabilitarea.

Alte răspunsuri
anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Daca nu faci reabilitarea, asa ramane! PATAT!

| pppaaauuulllaaa a răspuns:

Daca nu esti cuminte...asa o sa ramana toata viata

| marianl a răspuns:

Reglementarile privind reabilitarea judecatoreasca sunt cuprinde in disp. art. 134-138 cod penal. reabilitarea de drept se produce fara solicitare la scurgerea unei perioade de 3 ani de la data ispasirii unei pedepse penale mai mica de un an.
Pnentru pedepsele intre 1 si 5 ani reabilitarea se produce dupa 4 ani de la ispasirea pedepsei (inclusiv a oricarei pedepse aditionale si a obligatiilor de plata integral), urmand ca perioada de reabilitare sa fie de 5 sau 7 ani pentru infractiuni cu o perioada mai mare a condamnarii.
Textul articolelor aratate te lamuresc pe deplin.

Alte răspunsuri