| giulia283 a întrebat:

Cum e pedepsit un om care a omorât un câine?

17 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform L.205/2004, rep. in 2014, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 25.(1) Constituie infracţiune şi se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă:
  a) uciderea animalelor, cu intenţie, fără drept;
  b) practicarea tirului pe animale domestice sau pe animale sălbatice captive;
  c) organizarea de lupte între animale sau cu animale;
  d) folosirea de animale vii pentru dresajul animalelor sau pentru a le controla agresivitatea;
  e) rănirea sau schingiuirea animalelor;"

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Amenda in cel mai bun caz

| Raducons a răspuns:

Poate sa fie amendat cel mult, eu nu cred ca se ajunge la inchisoare, desi ar merita.

| anonim_4396 a răspuns (pentru Raducons):

Https://adevarul.ro/......index.html

Parcă s-a schimbat la apel în suspendare.

| alexalx1234 a răspuns (pentru Raducons):

Eu cred ca ar merita aceeasi soarta

| PumpkinDoll a răspuns:

Sunt curios cum e pedepsit un om care a omorat un porc sau o gaina

| giulia283 explică (pentru PumpkinDoll):

Frate e vorba de un caine, câinele nu e de mancare.

| PumpkinDoll a răspuns (pentru giulia283):

Ia du-te in Vietnam.(ca-i caine, ca-i porc...amandoua is animale, de ce unu e de mancare si altul nu?)Is curios

| Gaby212 a răspuns:

Eu am avut un catel cand aveam vreo 14 ani...L-a omorat un vecin.De ce? Pentru ca a iesit de la noi din curte si s-a dus la el.
Dansul s-a apropiat cu o ranga si cainele s-a speriat A inceput sa maraie si prostul de vecin s-a speriat si l-a lovit. Eu am vazut scenele astea.
M-am dus la tata in garaj si am luat o bara lunga de otel...M-am urcat pe acoperisul jigodiei aleia si am inceput sa bat in tigle.
A ramas nenorocitul fara acoperis la casa laughing
Apoi am fugit la tata si i-am spus de caine. Atunci s-a dus si l-a luat de guler, i-a facut scandal apoi a chemat politia. 5000 de lei amenda.

| SantalPorcocale a răspuns:

7 ani de inchisoare sau mai mult.

| SantalPorcocale a răspuns (pentru SantalPorcocale):

Sau 3
Ceva pe acolo

| Holiday a răspuns (pentru SantalPorcocale):

Mai degraba o amenda.

| anonimaalee29 a răspuns (pentru SantalPorcocale):

Cine da puscarie oamenilor care omoara animale? Traim intr-o tara de salbatici, la fiecare colt se gaseste un animal mort. Daca ar da puscarie tuturor ar ramane puscariile fara locuri.
Poate asa prevede legea, dar nu cred ca am vazut vreodata pe cineva sa fie pedepsit ca a omorat un animal, chiar daca exista si probe video.

| SantalPorcocale a răspuns (pentru anonimaalee29):

Da, gasesti animale moarte pe la colturi da chestia ii ca mare parte sunt a nimanui si nimeni n-are pe cine sa '' raporteze '' la politie pentru ca nu stie daca animalu respectiv apartine cuiva, daca o fost omorat de catre un om sau alt animal.
Dar in esenta da, se da puscarie daca sa zicem ca vecinu ti-a omorat cainele si tu il iei de gat si il duci in suturi la sectia de politie.

Răspuns utilizator avertizat
| RoKillerGAmer a răspuns:

O amenda, dar merita mai mult.