| IanaIana9 a întrebat:

Cum e semnătura în buletinul de identitate așa și trebuie să fie peste tot în acte?
Când mi-am făcut la 16 ani am scris familia întreagă, acum vreau să-mi formez semnătura scurtă pe care să o folosesc de acum încolo.

Răspuns Câştigător
| JicaContra a răspuns:

Cand ridici buletinul, semnezi la piulitie

ai dreptul sa iti schimbi semnatura, atat timp cat recunosti ca ai semnat, chiar nu am auzit niciodata de vreo lege care sa iti impuna sa, semezi la fel

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu este obligatoriu, semnatura se poate schimba in timp.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ma uit de 1 ora in buletin sa vad unde e semantura...

| IanaIana9 explică (pentru suntserios):

Sub poza din buletin, pe care ai făcut-o cu pixul?
Moldova și România poate le au diferite, idee nu am.

| suntserios a răspuns (pentru IanaIana9):

Aa, pai zi ca vorbesti de Moldova...

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Când semnezi acte legate de o bancă, semnăturile de la un act la altul trebuie să coincidă, dar nimeni nu o să te oblige să semnezi cu acelaș specimen de semnătură pe care îl ai acum în buletin.

| LPCTSTR a răspuns:

In general da, insa tu vorbesti de actele pentru crearea buletinului, nu de buletinul in sine pentru ca nu poti scrie pe plastic, pe buletinul fizic.
Cum adica familia intreaga? Numele de familie? Daca da, atunci iti sugerez sa ramai la numele de familie in semnaturi.
De altfel, sugerez sa-ti stabilesti de pe acum o semnatura pe care nu o vei mai schimba, cand vei avea de a face cu bancile, iti va da de furca schimbarea semnaturii.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poți să-ți formezi o semnătură personală autentică trecând în acte, de exemplu, inițialele numelui tău.