| miriciavoivod a întrebat:

Cum functioneaza CNAS?

Am probleme cu dintii si sunt asigurat la CNAS.

Cum functioneaza CNAS?
Trebuie sa ma duc numai la anumiti doctori sau pot sa ma duc la orice doctor dupa care trebuie sa alerg dupa decontari?

Multumesc!

Răspuns Câştigător
suntserios
| suntserios a răspuns:

Trebuie sa te duci la medici care au contract cu casa de asigurări. Nu toti dentistii au si nu toate intervențiile sunt decontate

| miriciavoivod explică (pentru suntserios):

Inteleg
deci trebuie sa dau telefon inainte de a ma duce la doctor si sa intreb!
multumesc

3 răspunsuri:
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Cum funcționează CNAS în cazul dinților? Păi nu funcționează. Plătești tu tot.
Se poate trăi și fără dinți, ar zice statul.
Asigurarea CNAS e utilă atunci când suferi de boli cronice ori boli ce necesită internare. Până la dinți și tratamente de prevenire a unor afecțiuni, nu a ajuns.

| Fe_Petrus_1981 a răspuns:

Cu banii jos.