| alexinioh a întrebat:

Cum imi fac carte de munca?
Si de unde stiu daca inca continua sa imi functioneze cartea de munca?

Răspuns Câştigător
| sonya a răspuns:

Buna,

Cartea de munca s-a scos de cativa ani buni. Acum contractul este cartea ta de munca. Contabilul completeaza revisalul in care esti trecut. Cand iti inceteaza contractul, acesta va declara in revisal ca incepand cu data de... tu nu vei mai fi angajat. Atunci iti inceteaza drepturile de asigurat.

Pentru a face dovada ca tu ai lucrat undeva, intotdeauna cand pleci de la un loc de munca trebuie sa iti iei adeverinta care va tine loc de "cartea de munca".

Succes!

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista carnet (nu carte) de munca inca din 1.01. 2011, a fost abrogat. De atunci se incheie doar contract individual de munca care se inscrie in Registrul general de evidenta a salariatilor (Revisal), in format pe hartie si electronic si se comunica la ITM.

| Violleta2022 a răspuns:

Nu se mai fac carti de munca, totul este electronic acum. Angajatorul te inscrie la Camera de munca, totul este electronic, in computerul lor.

| NightcoreMusic a răspuns:

Tu nu trebuie sa faci nimic, doar te angajezi, vechimea este trecuta automat la incheierea contractului de munca de catre angajatori, totul este electronic acum