| MarisRadu91 a întrebat:

Cum imi pot inmatricula masina in alt judet fata de cel care locuiesc in buletin? pot fac asta fara sa-mi schimb buletinul sau sa ma mut? (Cu viza de flotant merge?)

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Conform OUG 195/2002, rep. in 2006, cu md. si compl. ulterioara, citez:
"  ART.13.(1) Autovehiculele, cu excepţia mopedelor şi a troleibuzelor, precum şi remorcile se înmatriculează permanent sau temporar la autoritatea competentă în a cărei rază teritorială proprietarii îşi au domiciliul, reşedinţa ori sediul, în condiţiile stabilite prin reglementările în vigoare."
Fata de aceste prevederi poti inmatricula masina si in judetul unde ai resedinta (flotant).

bursuc001
| bursuc001 a răspuns:

Bună!

Mda, se poate înmatricula şi în judeţul unde ai viză de reşedinţă ( flotant )!

Toate cele bune!

| Diaconu_Radu_1950 a răspuns:

Am domiciliu in Pitești și vreau să înmatriculez mașina în județul Olt; se poate face acest lucru?