| oprescudorin11 a întrebat:

Cum interpretati, o 'ordonanta de urgenta ' pe legile justitiei?
Eu ma intrebam, nu o data, deseori, daca Constitutia Romaniei nu trebuie reformulata!?
Dar de cine?
Suntem pierduti?

8 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod normal n-ar trebui sa existe ordonante privind legislatia penala, legea de organizare si privind statutul judecatorilor si procurorilor, toate initiativele de aces gen ar trebui sa fie discutate si adoptate de Parlament.
Sigur ca ar trebui modificata si Constitutia, sa fie mai clara in unele materii si sa limiteze mai mult posibilitatea Guvernului de a emite OUG si OG.
Propuneri pentru modificarea si completarea Constitutiei pot face mai multi, inclusiv cetatenii, asa cum este si acum propunerea de fara penali in functii publice.
Inca nu suntem pierduti de tot, depinde de noi sa revenim la normal, nealegand penali la nici o alegere si atunci nu va fi atata presiune pe justitie.

Bula
| Bula a răspuns:

Nici eu nu prea inteleg, cum poate modifica o ordonanta de urgenta o lege organica, care necesita votul majoritar absolut a parlamentului?
Data viitoare se va modifica si Constitutia, tot printr-o ordonanta?

| AFR81 a răspuns:

Sincer vorbind, eu neavand studii de specialitate, nu prea inteleg ce e atat de grav in ceea ce priveste aceasta ordonanta. Daca m-ai lamuri, ar fi super.

| anonim_4396 a răspuns (pentru AFR81):

-DNA rămâne fără șefi, deci n-are cine verifica soluțiile procurorilor inferior ierarhic (procurorul șef le verifică pe temeinicie și legalitate)
-procedura pe Florea s-a încheiat, e nelegal că o tot propune TT și oricum a schimbat tot el legea și apoi tot el n-a respectat-o deci în 45 de zile n-are oricum nici măcar fizic cum să vină cu o nouă propunere legală (același lucru și pe secții)

| Plato a răspuns:

Nu suntem pierduti de tot, dar suntem pe cale. Dictatura e aproape sa fie instaurată. Anul asta e an electoral, avem ocazia sa facem ceva, iar peste un an, cand se votează din nou partidul, sa extirpam de tot ciuma.
Cat despre Constitutie, primul pas e sa introducem "Fara Penali in Functii Publice".

| oprescudorin11 explică:

Dar mi se pare ca acest Parlament, nu pea este interesat de pastrarea Statului de Drept!

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Deși fondul e bun(cred că în ultimii ani parchetele au fost mai mult conduse de interimari), cea de azi e tâmpită rău de tot în practică
Constituția ar trebui schimbată din temelii, părerea mea, mai ales fiindcă e plină de goluri

| CarcotasulVesel a răspuns:

In teorie e un mecanism prin care se poate schimba o lege fata de care s-a gasit o hiba serioasa si de care se pot folosii infractorii

in practica si mai ales in rrrrominica e doar o solutie de abuz

bine ca am unde sa plec din tara, cum se instaureaza dictatura de tot, imi iau catrafusele si ma car al 14lea