| Ilici01 a întrebat:

Cum ma poate obliga sa distrug Ambrozia de pe proprietatea mea daca am convingeri religioase potrivit carora este pacat sa distrug o fiinta vie care mie nu imi face nici un rau?
Daca unii au o problema medicala legata de aceasta fiinta de ce imi spun mie sa ma tratez in loc sa se trateze ei?

Răspuns Câştigător
| KKronstadt a răspuns:

Nu exista cineva in lumea asta care te poate obliga sa distrugi Ambrozia! Distrusi sunt doar prostii si cei care au o mare problema alergenica, fara sa recunoasca si sa o trateze ca atare.
Ceaiul de Ambrozie trateaza artrita, printre altele, si creste productia de celule stem.
Doar un imbecil, fie el si medic alergolog, poate spune ca aceasta planta este ceva rau.
In concluzie, aceasta planta este mai mult benefica decat malefica.

27 răspunsuri:
Bula
| Bula a răspuns:

Alergia la ambrosia (sau la fan, in general) a aparut in ultimele decenii, in special la oraseni, care nu prea mai au tangenta cu natura.
Nu stiu cum sa explic, dar printre cei afectati nu gasesti persoane care au crescut la tara, care au dormit sau au facut dragoste in fan etc.

E un fenomen similar cu sensibilitatea la lapte, care provine de la mama bebelusului, care nu si-a alaptat copilul din diferite motive, iarcopilul nu a baut lapte suficient, ca organismul sa-l "invete".

Mi e mila de aceste generatii noi, care, in loc sa-si traiasca copilaria jucand in mijlocul naturii, stau langa calculatoarele si telefoanele lor toata ziua.

Consecintele le vad mult mai drastice pentru viitor!

| KKronstadt a răspuns (pentru Bula):

Perfect adevarat si subscriu!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ghinion, traiesti intr-o societate guvernata de legi, te supui. Vrei sa cresti ambrozie, te duci intr-un camp izolat, pe varful muntelui iti cumperi pamant si faci ce vrei.

Drepturile si libertatile tale sunt respectate pana in punctul in care nu afecteaza pe restul.

| Ilici01 explică (pentru suntserios):

Nu este vorba despre drepturile si libertatile mele, ci despre obligatia de a comite o crima impotriva unei fiinte care mie nu mi-a facut nici un rau.

| suntserios a răspuns (pentru Ilici01):

Sunt curios tu ce mananci? Daca cumva mananci carne sau orice leguma sau fruct atunci discutia nu mai are sens si incercarea ta de a parea interesant cu dilema lui peste esueaza grav.

| KKronstadt a răspuns (pentru suntserios):

Daca nu esti documentat dpdv medical, ar fi bine sa te abtii de la afirmatii de genul asta.

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Te ai ca.cat pe tine si ai reusit sa contrazici sute medici ai milioane de oameni cu alergii la rahatul ala de planta. Stiu ca esti frustrat ca nu ti a placut raspunsul meu la intrebarea ta plina de frustrari in ceea ce priveste moderarea site ului dar asta nu inseamna ca trebuie sa, comentezi pe langa la raspunsul meu. Unde in raspunsul meu am afirmat eu ceva nedocumentat despre planta aia?

| KKronstadt a răspuns (pentru suntserios):

Omule, tu ai o mare problema: nevoia de atentie, cu orice pret. Du-te si posteaza la adresa celor de calibrul tau. Cum ar fi... elevi mediocri. Iti recomand calduros sa nu mai dai replica postarilor mele, fiindca esti foarte prost pregatit la capitolul cultura generala. Acestea fiind spuse, mergi cu Jesus spre iluminarea spirituala si lasa-ma sa exist! P.S. Daca o sa continui in a te complace in penibilitate, o sa dau share postarilor tale oriunde am conturi de socializare, la categoria "Asa nu!". Hai, papa tot ca mergem "tai-tai"!

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Sa curga cu postari pe conturile tale... sa curga. Oare cine are nevoie de atentie? Eu ca am raspuns la o intrebare sau un frustrat caruia i s-a sters intrebarea si acum se cearta cu toata lumea... hmm oare cine. Breee, sa curga cu share pe toate conturile tale, sa curga. Ba da pui link aici sa dau si eu share mai departe

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Ba, da sa ma dezamagesti, dai share da? Chiar daca TPU nu are optiunea de share... tu sa dai da?

| suntserios a răspuns (pentru KKronstadt):

Bre ai dat share? Hai ca inca astept. Nu ai dat niciun semn. Neserios

| minrest a răspuns:

Sa zicem ca ai un vecin care arde frunze pe terenul lui, si te tine toata toamna in fum, dar nu ai ce sa ii faci, este terenul lui, prorietate privata. Nu te deranjeaza, este? Eram sigur. Dar scantei sar din foc, sunt aduse de vant pe casa ta, si arzi in casa ca sobolanul. Asta s-ar putea sa te deranjeze putin. Dar nu fii ingrijorat, problema a fost adresata, si nimeni nu are voie sa faca pe proprietatea lui nimic care dauneaza celorlalti. Nu uita ca ai doar proprietatea, nu suveranitatea. Orice religie ai avea, pastorul, magul, preotul sau samanul iti predica sa respecti legile statului, ca altfel isi pierde licenta.

| Ilici01 explică (pentru minrest):

Comparatia pe care ai facut-o este irelevanta, fumul este facut de om în timp ce Ambrozia este o fiinta care creste singura. Ambrozia este data de la Dumnezeu si nu am dreptul sa o starpesc.

| minrest a răspuns (pentru Ilici01):

Legea nu face distinctie intre fum si ambrozie, ambele pot avea originea pe terenul tau si iti revine responsabilitatea sa le tii sub control. Statul nu sta sa discute religie cu tine, deoarece este un stat laic. Iti aplica sanctiuni, si in final iti confisca terenul.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru minrest):

O lege care impune combaterea prostiei exista?winking laughing

| minrest a răspuns (pentru Mihailescu_Valeriu_1953):

Nu ar fi buna o astfel de lege. Prosti suntem cu totii. Suntem prosti pentru ca credem, fiecare, in mari prostii, desi nu toti in aceleasi. Suntem prosti pentru ca nu stim foarte multe lucruri care ne-ar fi utile, desi o parte din ele sunt simple si accesibile. Si suntem prosti pentru ca toti credem ca stim si intelegem mult mai mult decat e cazul; prostul nu e prost destul, pana nu e si fudul. O lege care ar combate prostia, ar impune de fapt prostia celor ce au impus si legea; am motive sa cred ca acestia ar fi mai prosti decat omul mediu.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns (pentru minrest):

Exact asa sta treaba si cu combaterea ambroziei

| Ether a răspuns (pentru Ilici01):

Planta este data de la Dumnezeu, dar atata timp cat prin pastrarea ei tu faci rau altora, indiferent de unde au crescut sicat de sensibili sunt, atunci incalci legile lui Dumnezeu. Rosia este o planta, dar pe care o culegi si o mananci. Lafel poti sa faci si cu ambrozia. laughing Prioritatea o au persoanele si animalele inaintea plantelor. Daca gandesti asa, te rog sa nu mai intri pe nici un spatiu verde cu flori sau iarba in viata ta pentru ca vei calca si vei distruge plantele cu buna stiinta. Te rog sa nu mai folosesti recipiente din plastic pentru ca distrugi ecosistemul si inplicit si plantele. Te rog sa nu mai folosesti nici un mijloc de transport pentru ca cu gazele de esapament emanate le faci rau celor din jurul tau. Lista poate continua la nesfarsit. Asa ca fa bine si taie plantele si buruienile din curtea ta pentru ca le faci rau multor oameni care tie nu ti-au facut nimic.

| suntserios a răspuns (pentru Ilici01):

Nu mi ai zis inca ce mananci

| Ilici01 explică (pentru minrest):

Nu il poti obliga pe un musulman sa manance carne de porc
Nu il poti obliga pe un martor al lui Iehova sa accepte o transfuzie de sange
Nu il poti obliga pe un necrestin sa depuna juramant pe Biblia (chiar daca in anumite cazuri este impus de lege)
Nu ma poti obliga sa distrug Ambrozia

| Ilici01 explică (pentru suntserios):

Citeste cu atentie intrebarea inainte sa raspunzi. A distruge Ambrozia inseamna a participa la actiunea ce are ca scop extinctia Ambroziei. Daca de exemplu mananci salata nu inseamna ca vrei ca aceasta fiinta sa dispara cu totul de pe fata pamantului.

| suntserios a răspuns (pentru Ilici01):

Citez din maretia ta

"am convingeri religioase potrivit carora este pacat sa distrug o fiinta vie care mie nu imi face nici un rau"

Salata ce rau ti a facut animalule? Esti un ipocrit. Chinui salata si castravetii dar de ambrozie iti pasa. Rasistule si ipocritule. Criminal de salata si ridichi. huoooooooo criminal de ceapa ce esti.

| minrest a răspuns (pentru Ilici01):

Poti obliga un satanist ritualist sa renunte la sacrificii umane. Macar il izolezi in carcera si tot il obligi. Evident ca in felul asta ii restrangi dreptul la practicarea religiei. Si mult mai simplu e sa ti se confiste tie terenul, pe care il utilizezi ca platforma de lansare a armei biologice Ambrosia Artemisifolia. Apropo, nu se urmareste extinctia plantei.

| Mihailescu_Valeriu_1953 a răspuns:

10+ Ai perfecta dreptate! Aici nu-i vorba de convingeri religioase.

| AndreiWeisz a răspuns:

Frate, esti prost de bubui daca intrebi asa ceva pe bune si nu la misto. Statului nu ii pasa de convingerile tale religioase, tu poti sa crezi ce vrei tu, atata timp cat incalci legea, vei suporta consecintele.

Aceasta "fiinta" face foarte mult rau. Sunt din Timisoara si aici face prapad, foarte multa lume a devenit alergica la ea si exista pana si copii care se nasc alergici direct pentru ca mamele insarcinate au devenit in timpul sarcinii alergice la ambrozie. Fac practica la un institut de cercetare care se chinuie sa obtina un vaccin impotriva acestei ambrozii. Banii vin de la Viena si stii de ce se face aici cercetarea? Pentru ca la ei nu au reusit sa gaseasca mai mult de 10-20 de persoane alergice, pe cand la noi sunt cu sutele, sau miile. De ce? La ei legile sunt stricte, te obliga sa-ti tai buruienile de pe teren, pe cand la noi abia acum a inceput sa se faca asta.

Asa ca tunde-ti buruienile de pe teren si te rogi dupa la biserica sa fii iertat daca vrei.

| Ilici01 explică (pentru AndreiWeisz):

Esti si handicapat si plecat de-acasa. Daca pe tine te afecteaza Ambrozia este strict problema ta, e treaba ta cum te protejezi de ea dar o faci la tine acasa. Nu ai voie sa obligi pe altul sa distruga o fiinta ca sa te protejeze pe tine de nu stiu ce pericole la fel cum nu ai voie nici sa distrugi o fiinta care se afla in ograda altcuiva.

| Alfred0703 a răspuns:

Esti prost.