| anonim_4396 a întrebat:

Cum o sa putem ieși din casa după 15 mai? Se deschid parcurile? Nu vom avea voie sa mergem mai mult de câțiva km sau vom avea? Vom avea nu? Vom avea și noi intervale orare?

Răspuns Câştigător
| NoTurbinaNoGood a răspuns:

Momentan sunt doar niste promisiuni, se vor deschide cabinetele de stomatologie, muzeele, etc. Parca au zis si de parcuri, dar niste restrictii vor ramane in continuare.
Restaurantele inca nu vor fi deschise, pe strada nu pot fi grupuri mai mari de 3 persoane din domicilii diferite, in afara localitatii se iese doar cu motiv intemeiat.
Au mai spus si ca vor schimba/relaxa restrictiile la fiecare doua saptamani, deci urmatorul pas ar putea fi la sfarsitul lunii mai (deschiderea teraselor, probabil).

8 răspunsuri:
ardnaxur1961
| ardnaxur1961 a răspuns:

Probabil, vor da o noua Ordonanta in care se va preciza ca, pentru iesirea din casa, e obligatorie deschiderea usii.
Cu atatea mijloace de informare pe care le are oricine la indemana, e imposibil sa nu afli, in timp util, toate conditiile in care se face renuntarea la restrictii.

| Violleta2022 a răspuns:

Vei afla totul pe data de 15 Mai, daca se va prelungii starea de urgenta, sau se vor relaxa conditiile.

| Inutarh a răspuns (pentru Violleta2022):

A spus clar ca nu se va mai prelungi starea de urgenta.

| Violleta2022 a răspuns (pentru Inutarh):

Se va prelungii, dar se va numii diferit: "izolare" ori "carantina" ori altfel, fiindca Romania inca nu a atins varful pandemiei, zilnic crescand cazurile de infectare.
Oamenii nu inteleg sa se potoleasca si nu vor sa stea inchisi in casa, ca sa opreasca infectarea si moartea celor cu sistem imunitar scazut.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ai rabdare, o sa apara si informatiile legate de asta pana pe 15

| sierra1 a răspuns:

Hai să mai așteptăm câteva zile și vedem ce ZICE GUVERNUL EXACT, altfel doar ne dăm cu părerea in mod inutil

anonim_4396
| anonim_4396 explică:

îți sugerez să asculți cel mai recent discurs public a lui Iohannis. Dar neapărat pe 2x, dacă știi ce zic. =)

| Inutarh a răspuns (pentru anonim_4396):

Știu știulaughing
Am ascultat, dar în cel mai recent a spus doar ca nu se vor deschide mall-urile, restaurantele și încă ceva