| Swetlly122 a întrebat:

Cum poate pune capul pe perna liniștit președintele țării, Klaus Iohannis știind că țara moare de foame,frig, suferință etc.

Răspuns Câştigător
| noob a răspuns:

La fel cum il pui si tu

15 răspunsuri:
| Stropdeploaie a răspuns:

Halloo Buna dimineata!
NU Presedintele face legile in tara asta!

| SkyPilot a răspuns:

De problemele administrative se ocupa guvernul. Ei ne dau foamea, frigul si suferinta. Si spitalele in care mor copii, si trenurile care deraiaza, si autostrazile care nu exista.
Rolul Presedintelui e sa dea cu pixul, nu ai vazut ce a zis CCR? Vine Tudorel Toader, ievalueaza ca procurorul sef e prea inalta si ii scuipa seminte pe chelie, iar Presedintele trebuie sa o demita, ca nu poate face o "ievaluare a ievaluarii". Iar legile le fac Nicolicea, Serban Nicolae si Catalin Radulescu. Parlamentul e plin de penali, idioti agramati cu diplome luate pe bani, tot felul de tate obraznice si fatuci care si-au croit cariera prin paturi de bosorogi.

| gabicoo a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Corect!
Dar poate are și dreptul și obligația să fie un factor activ pe scena politică.
Dar el ce face? Poartă un război absurd cu guvernul! Riscã să arunce țara în aer! Pentru ce?
- Pentru al doilea mandat!

| Stropdeploaie a răspuns (pentru gabicoo):

Hallo! Si ce ai vrea? Sa Stea Capra guvernului? Iti place ce face guvernul? Iti place cati infractori periculosi au fost eliberati?

| SkyPilot a răspuns (pentru gabicoo):

De ce e absurd? Pentru ca nu vrea sa numeasca o panarama obraznica, a carei uniCA CAlificare este tupeul (cacofonie intentionata!) pe post de ministru? Cum prostul nu e prost destul daca nu e si fudul, tzatzza respectiva, absolventa de "limbi" s-a mai si facut de cacao la ONU cu "talentele" ei. Ia de-aici:
http://www.youtube.com/watch?v=vZFcpirZZCk
Asta chiar nu are pic de rusine! Dupa ce a demonstrat lumii intregi cat e de proasta si de inculta si a facut Romania de rusine, sa fi avut macar bunul simt sa dispara naibii!

suntserios
| suntserios a răspuns:

Ce treaba are președintele, el nu are nici putere executiva nici legislativa. Ce ai vrea sa faca?
Parlamentul și guvernul sunt responsabile pentru ce afirmi tu acolo...

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Eu zic că nu-l pune, dar din cu totul alte motive

| gabicoo a răspuns (pentru Stropdeploaie):

Doamne ferește nu susțin politica actualului guvern privind grațierea.
Dar nu pot sã uit ce a făcut fostul guvern PDL ( actual PNL ):
- a tăiat salariile cu 25%,
- a redus pensiile și așa mici. Oamenii bătrâni au ajuns după o viață de muncă să aibă niște pensii de mizerie - că deh guvernarea de dreapta nu face protecție socială ci investește în "dezvoltare" ( parcuri în câmp pe imașul comunal, terenuri de sport în pantă, școli renovate la preț triplu, copii mutați la școala din centru iar școala renovată închiriată unui investitor portocaliu și transformată în crâșmă și multe altele)
- spitale închise și medici fugăriți din țară
- profesori umiliți de primari care se comportă ca boierii pe moșie
- elevi ținuți în frig īn școlile din mediul rural și orașele mici.
Astea au fost realizările guvernărilor de dreapta al căror exponent este Iohannis.
Trage tu concluzia.

| gabicoo a răspuns (pentru SkyPilot):

Referitor la Volguța nu te contrazic ( se zice că când a venit pentru prima data la oraș s-a încălțat cu bideul ). Dar aici nu e vorba de Olguța aici ci despre "Cavalerul Tristei Figuri" numit Iohannis care este gata să sacrifice totul și pe toata lumea, inclusiv țara, pentru al doilea mandat.
Și nu uita : în 2014 Iohanis a ieșit președinte pentru că Ponta a fost prea obraznic, iar lumea nu a votat pentru Iohanis ci împotriva lui Ponta.
În 2019 oare cine e noul Ponta?

| SkyPilot a răspuns (pentru gabicoo):

Lasa-ne cu propaganda pesedista. Tara o distruge cancerul rosu.
Taierile de care vorbesti au drept cauza cheltuielile desantate ale descreieratului Tariceanu cared e o pro.stituata comunista, in combinatie cu criza mondiala. Daca ai vrea sa fii corect ne-ai spune cum a fost in acei ani in lume. Dar daca stai cu nasul in balega rosie, nurmal ca nu vezi.
Apropo de psd, cum ti se pare sa faci un pod de 2 km. peste un lac de acumulare (Suplacu de Barcau) cand puteai sa mergi 2 km. mai la nord? Sau sa platesti aproape de 3 ori pretul pe km. de autostrada lui Bechtel, cum a facut spagarul Nastase? Oare in ce o fi constat indrumarea lucrarii de doctorahat a lui Ponta de catre spagar? "Copiaza de aici pana aici si acum intoarce-te"?
Mai bine angajam o panarama tare-n fese ca Alina Laufer, sau o punem pe piti Tzutzulica aia rasuflata la primaria Capitalei. Si pe malai-mare si prost Victoras la Curtea de Conturi, manca-l-ar mamitica lui de Goe comunist! Si il punem pe maimutoiul ala de Ilan ministru, ca ne plac izmenele lui!
Spitalele praf, infectii nosocomiale, lipsesc medicamentele pntru bolnavii de cancer. Medicii pleaca pe capete mai abitir decat in 2009.
Acum scolile sunt tinute inchise, sau li se darama tavanul.
Infrastructura praf, la Transporturi vine un cretin dupa altul.
Dupa 8 ani de dezastru pesedist nu mai poti da vina pe "greaua mostenire".
Pesedeul ce ne propune? Pe mosuletul cu dinti stricati si amanta tanara? Cum facem sa ne explice si noua de unde si-a luat, din salariul de bugetar, domeniul ala nesimtit din Alexandria? Sau de unde provine averea obscena a Rovanei Plumb? Sau pregatirea juridica a lui nicolicea cand ala nu si-a absolvit nici cei 7 ani de-acasa?

| gabicoo a răspuns (pentru SkyPilot):

Sa nu crezi că sunt pro PSD. Nu am votat cu ei în ultimii 25 de ani ( Nu pun la socoteală Duminica Orbului din mai '90 - atunci puțină lume a știut ce înseamnă votul ). Sunt anti PDL ( PNL ).
Lucrez în īnvățământ și cel mai crunt am fost lovit de guvernarea PDL și sunt lovit în continuare pentru că din 2000 în localitatea în care predau și viețuiesc, primarul e acelasi ( PNL apoi PDL și acum iarăși PNL ).
Și ce văd :
-15km de asfalt īn toată comuna ( de la DN până la primărie și un pic mai la vale până la casa
fiicei primatului ), drumuri pietruite o dată la doi ani, deszapezirea o face soarele primăvara, noroi hârtoape, etc,
- fără canalizare, apă curentă pe care refuză să o bea și animalele,
- dispensarul comunal în care plouă, medici care vin stau un an și pleacă,
- frig în școală și veceu în fundul curții. Directoarea cumătră cu primatul ( și amantă zic gurile rele ). Dacă ceri ceva vai de fundul tău. Până si femeia de serviciu e membră PNL că altfel zboară.
Tu ai putea să-i iubești dacă ai fi in locul meu?

| SkyPilot a răspuns (pentru gabicoo):

Nu ma omor dupa ei, mai ales dupa episodul USL si dupa Crin Antonescu. Greu de gasit un neispravit mai mare ca acel impostor. Pentru PDL am totusi o oarecare simpatie pentru ca perceptia mea este ca ei au facut ceva autostrazi. Si ma uit la Cluj sub Boc comparativ cu Bucuresti sub Oprescu si Firea.

Bun, si voi de ce l-ati ales pe primar? Altul mai bun nu e? Ai verificat si ce fonduri primeste localitatea ta comparativ cu una similara in care primarul este PSD?

Ai mai putea sa arunci o privire la localitati precum Pestera (Constanta), Ciugud (Alba) si am vazut de curand si o localitate din judetul Vaslui al carei nume din pacate nu mi-l amintesc. Ideea ar fi ca "omul sfinteste locul".

Eu am trait si lovilutia si primele doua mineriade si am vazut multe atunci. Nu am nicio indoiala ca Iliescu, presedintele de onoare al psd, este vinovat de doua crime de genocid. Tot psd a facut praf tara asta si a vandut-o pe nimic. Coruptia si nepotismul vin tot de la ei. A sustine psd este ca si cum ai sustine un partid al carui presedinte de onoare este Stalin. Pentru mine orice pesedist este un criminal dintr-o cloaca infractionala mafiota.

| gabicoo a răspuns (pentru SkyPilot):

Clujul este o excepție. " Cluj is not Romania " asta ca să citez un clasic în viață.
Zici că omul sfințește locul. Te rog fă o vizită prin județul meu drag Suceava ( locul 2 în țară la numărul de școli cu veceul în curte, locul 1 Vaslui ). Județ jefuit de binomul Flutur - Lungu ( Lungu cu famiglia lui în Zona Metropolitană Suceava: Mun. Suceava - frații gemeni Lungu - unul primar celalalt abonat la toate lucrările din oras prin firmele pe care le controlează, oraș Salcea primar fratele lui Lungu, com. Adâncata varu' lui Lungu primar, com. Pătrăuți cumnatul lui Lungu primar si acum viceprimar; Clanul de prieteni și cumătri de ai lui Flutur care jefuiesc pădurile celui mai împădurit județ, etc.)
Primarul PDL din comuna mea dragă care pizuiește pe toată lumea, ajuns edil cu largul concurs al amantei - directoare de școală numită șefă de comisie la ultimile alegeri gici de cine? De cumătru!
Grozavi oameni are PDL în județul meu. " Ciuma portocalie " conduce județul din 2004 și toată lumea tace ( în 2012 - 2016 a fost președinte CJ Suceava unu Păcălin Nechifor de la PSD, acum depuatat prin partidul lui Ponta, individ care în cei 4 ani de mandat cerea voie de la Flutur ca să tragă apa la baie ).
Te rog să vii să te cazezi câteva zile īn municipiul Suceava, " destinație europeană de excelență", să vezi cum pute din sistemul de canalizare reabilitat cu bani europeni de binomul Flutur Lungu, să vezi mizeria de pe străzile măturate/ deszăpezite de firma cuscrului primarului Lungu, să-ti rupi masina in gropile din asfaltul turnat pe ploaie. Totuși pot zice ceva de bine: avem trotuare pavelate exceptional de firma fratelui primarului Lungu la pret triplu dar pietonii din Suceava sun privilegiați, noi șoferii - nu.
Ce mai e noaptea minții.
P.S. În perioada 2008-2012 au fost reabilitate unele scoli cu bani mulți - calitate slaba și gici în ce culoare au fost vopsite?
Aștept răspunsul tău amice!

| gabicoo a răspuns (pentru SkyPilot):

Zici ca PDL a facut "câteva" autostrazi. Da a facut câteva porțiuni de autostradă și a cheltuit cât pentru o autostradă întreagã, prin Ardeal și prin Sud. La noi în Moldova nimic - a fost și este estul sălbatic. Jigodia de Flutur a fost ministru al agriculturii pe vremea gripei aviare și ce a făcut? A dat ordin să fie luate și ucise păsările din curțile oamenilor provocând foamete prin sate. Se băteau copii la școală pe corn și lapte (Comuna mea e destul de săracă). Iar anul trecut ce a facut tov. Flutur nu a organizat licitația pentru corn, lapte și mere iar elevii nu au primit nimic timp de un an de zile.
Tot Flutur a dus în jud. Suceava cancerul pădurilor: firmele austriece Egger și Scweighoffer. Toacă pădurile si poluează zona Rădăuți.
Revin la autostradă: în scop pur propagandistic tov. Flutur a organizat un marș al camionagiilor la București ca să ceară autostrada nordului. Nu și-o dorește vrea să țină populația în sărăcie ca să mai fie ales o dată. Cum e Dragnea pentru cei din Sud așa e Flutur pentru Suceava.

| SkyPilot a răspuns (pentru gabicoo):

La ceea ce scrii despre problemele locale din Moldova nu am ce raspunde. Nu cunosc. Noi, regatenii, percepem Moldova ca pe o forta PSD. Asa cum am devenit si noi in ultimii ani. Votam Vanghelie, Firea, Andronescu...
Despre paduri, cauta pe google dupa "iliescu schweighofer decorat". Si nu mai vorbesc de jaful din parcul national Domogled care are loc chiar acum. Altceva nu vad ce as mai putea spune.
Acel A8 peste trei lanturi muntoase este de noaptea mintii. Ar trebui facut A13 (Sibiu-Brasov-Bacau), A7 toata de la Buzau pana la Siret si din A8 deocamdata doar Pascani-Iasi. Daca eu as fi factorul de decizie, asta s-ar face incepand cu A7. Iar pasul urmator ar fi Focsani-Galati-Constanta. Voi sunteti 4.2 milioane in Moldova. Daca numai 100000 asistati social trec pe salariu, la numai 2000 pe luna, in loc sa le dau 400 le iau 800 deci eu, statul fac 120000000 pe luna - cat 5 km. de autostrada la campie. In 10 ani imi platesc A7, si nu vorbesc de dezvoltarea pe care ar aduce-o. Am vazut un studiu ca in USA autostrazile au adus in 40 de ani $6 pentru fiecare dolar cheltuit. Si nici nu iau in considerare dezastrul de pe DN2 devenit un drum al mortii.
Borduri avem si noi in Bucuresti. Am avut sub Videanu, acum avem sub Firea din nou. In cartierul unde locuiesc acum, bordurile sunt facute acum 35 de ani si sunt bine-mersi si in ziua de azi. Dar e vorba de un oras din Canada. Multumesc lui Ion Iliescu, pentru ca datorita lui sunt aici!