| piticu888 a întrebat:

Cum pot afla daca am carte de munca?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu mai exista carnet(nu carte) de munca de la 1.01. 2011, a fost abrogat. In prezent evidenta salariatilor este tinuta in Registrul general de evidenta a salariatilor, atat pe hartie cat si in format electronic (Revisal). Te poti interesa la ITM daca esti inscris in Revisal. Numai bine!

17 răspunsuri:
| DoarImpreuna a răspuns:

Daca ai fost angajat candva inainte 2010 e posibil. Daca ai fost angajat dupa 1 ian 2010 nu ai cum sa ia ca nu mai sunt folosite.

| piticu888 explică (pentru DoarImpreuna):

Sunt angajat de 1 an? pai si este imposibil sa aflu? mi-a trecut pe la ureche ca cei la care sunt cam dau tepe si nu fac carte de munca, de aia sunt tare curios de aia zic, cumva trebuie sa se poata, dar nu stiu cum...

| DoarImpreuna a răspuns (pentru piticu888):

Mergi la ITM sau solicita detalii printr-o scrisoare recomandata.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Pai nu ai semnat un contract de munca cand te ai angajat?

| piticu888 explică (pentru suntserios):

Ba da am semnat, dar cica si asa se fac smcherii, colega mea are 6 ani de cand lucra aici, si dupa doi ani a fost la itm si nu a gasit-o, ce aia zic, oare pot afla cumva daca am sau nu am carte de munca?

| Ioandelasal a răspuns (pentru piticu888):

Mai ai o posibilitate de verificare, uitasesem de aceasta cand ti-am raspuns. Pentru toti salariatii trebuie sa se plateasca contributia la sanatate si atunci trebuie sa figurezi in baza de date a CNAS si asta se poate verifica.
Accesează site-ul Casei Naţionale de Asigurări de Sănătate– www.cnas.ro şi selectează din meniu opţiunea "Interfaţă SIUI online" şi apoi "Asigurat".
Introduci CNP-ul tău şi numărul de verificare scris cu verde şi va fi afişat rezultatul: Persoana selectată este asigurată sau Persoana selectată nu este asigurată.

| piticu888 explică (pentru Ioandelasal):

Imi arata persoana selectata este asigurata

| piticu888 explică (pentru Ioandelasal):

Imi apare persoana selectata este asigurata

| Ioandelasal a răspuns (pentru piticu888):

Inseamna ca este in regula, esti angajat legal, trebuie sa figurezi in Revisal si se platesc contributiile de catre angajator.

| piticu888 explică (pentru Ioandelasal):

Ok, inseamna ca nu mai are rost sa merg la itm nu? mersi mult

| Ioandelasal a răspuns (pentru piticu888):

Asa este.

| GizazCraist a răspuns:

In locul tau m-as ruga sa nu-mi faca carte de munca ca asa poti sa-i dai in judecata si sa ceri despagubiri

Alte răspunsuri