Întrebare recomandată | NicolaeGavrila a întrebat:

Cum pot afla daca partenerul Glovo imi plătește 4 ore pe cartea de munca sau doar imi ia bani degeaba?

3 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Este foarte simplu: ai contractul individual de munca si vezi ce salariu este prevazut pentru 4 ore de munca si-l compari cu salariul ce-l primesti.
P.S. Nu mai exista carnet de munca din 1.01. 2011.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ai un contract de muncă, din care un exemplar în mâna ta.
Pe acesta este un salar brut. Din acesta dta primești în mână un salar net. Din diferența, Glovo achită pentru dta impozitul din partea ta către stat, CAS, CASS.
Asta, el sau orice alt angajator, dacă respectă legile statului.
Cum poți afla dacă el o face și nu trișează statul te poți adresa la CAS, CASS, să afli dacă ai statut de asigurat și dacă pe lunile respective s-a achitat prima de asigurare pe numele tău. Dacă aceasta nu s-a făcut, poți să faci o plângere la Inspecția muncii și să dai în judecată firma.

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Poti sa verifici pe internet(asa am auzit dar habar n am)

Plus. Ai un contract de la ei, daca ai contractul e vina lor ce face in rest si daca vezi ca nu ai fost angajat iei contractul si faci plangere

Daca nu ai stampila+ semnatura pe fiecare pagina o sa iti faca asa?