| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot face o petitie?

Răspuns Câştigător
| anonimg a răspuns:

Direct aici: https://www.petitieonline.com/......za-petitie

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Nu spui ce petitie vrei sa faci, termenul de petitie fiind unul general.
Conform OG nr.27/2002, cu md. si compl. ulterioare, citez:
"ART. 2. În sensul prezentei ordonante, prin petitie se înţelege cererea, reclamatia, sesizarea sau propunerea formulata în scris ori prin posta electronică, pe care un cetatean sau o organizaţie legal constituita o poate adresa autorităţilor şi instituţiilor publice centrale şi locale, serviciilor publice descentralizate ale ministerelor şi ale celorlalte organe centrale, companiilor şi societatilor naţionale, societatilor comerciale de interes judetean sau local, precum şi regiilor autonome, denumite în continuare autorităţi şi institutii publice."
Fiecare dintre formele petitiei are o anumita redactare, in functie si de organul caruia vrei sa te adresezi.
Pe internet gasesti destule modele, cautand cu felul petitiei, de exemplu reclamatie la primarie pentru...

PsihoSex
| PsihoSex a răspuns:

Intra pe romaniacurata.ro si ai acolo tot felul de modele.