Întrebare recomandată | NonZarek a întrebat:

Cum pot obține copyright în România pe o carte? Unde trebuie sa apelez, care sunt pașii pe care trebuie sa ii urmez?
Am finalizat de scris o carte și vreau sa o public singur, fără editura, însă nu găsesc pe google un răspuns clar care sa ma ajute sa obțin un copyright.

10 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Copyright (drepturi de autor) ai prin faptul ca ai scris un text original si l-ai publicat.

| NonZarek explică (pentru doctorandus):

Am înțeles, dar se aloca automat cu publicarea unei cărți? Sau trebuie sa îl rezerv eu? Dacă se întâmplă să îmi fie copiata lucrarea și vândută.

| doctorandus a răspuns (pentru NonZarek):

Faptul ca ai publicat lucrarea este dovada drepturilor de autor.

Iar daca altcineva o copiaza trebuie sa-l dai in judecata in drept civil (e proces lung, costa bani).

| doctorandus a răspuns (pentru NonZarek):

Deci: de ce poeziile lui Nichita Stanescu sunt ale lui Nichita Stanescu? Pentru ca el le-a publicat primul. Daca le-ar fi publicat Arghezi, ar fi fost ale lui Arghezi.

| NonZarek explică (pentru Robertandrei4858):

Mulțumesc domnule Robert

| doctorandus a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Lol. Ala e cod de revista. N-are nici in clin, nici in maneca cu dreptul de autor.

| doctorandus a răspuns (pentru Robertandrei4858):

Poezii de Eminescu au ISBN 9782877112215. Au drepturi de autor? Nu, sunt in domeniul public. https://ro.wikipedia.org/wiki/Domeniul_public

| GabrieloKg a răspuns:

Sa o postezi unde? Pe Facebook, pe ce?
Daca cartea o ai scrisa in Word, o poti publica pe Wattpad si acolo ai drepturi de autor 100% si ai si o platforma bogata.
Ai sanse la cat mai multa audienta, reclama, apreciere etc. Chiar poti fi contactat de agentii si alte chestii.
Daca vrei sa o publici singur unde? Pe refturile din magazin? Asta ar insemna sa creezi exemplare de carte cu coperta, foi, etc. Ai bani sa printezi si sa copertezi atata material?
Daca consideri ca ai un material bun, toti face un scurt rezumat (trailer) si sa il trimiti la mai multi agenti sau agentii.
Nu trebuie sa trimiti toata cartea, 20 de pagini din 200, nu are ce sa iti fure, decat poate ideea, dar nu si continutul real scris de tine mot-a-mot.

| Gheorghe199217629871 a răspuns:

Pentru un gazon frumos, bine intretinut, foloseste aparatele noastre de tuns iarba. Motocositoare pentru tuns gazonul pe benzina. Reduceri de pana la 30%. Comanda acum! Produse Profesionale. Preturi competitive. Garantie si Service. Suport OnlinePenis (penisuri)
Penis (penisuri), substantiv neutru
Sinonime: sex, falus, membru; mădular, (popular) sulac, (învechit şi regional) pasăre, puță, (regional) cic, (regional) mătărângă, pistol, (argou) coinac, sulă, şarpe, ştremeleag, măciucă.