| Girly97 a întrebat:

Cum pot sa execut silit o clienta pentru anularea prea consistenta a programarilor si pentru ca imi plateste sedintele foarte putin?

10 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Pentru anulare n-ai ce face, doar sa n-o mai programezi.
Pentru plata mai mica este greu sa faci ceva, daca nu ai tarife fixe afisate. Ar trebui sa poti dovedi ca v-ati inteles asupra unei sume si ea ti-a platit mai putin si s-o dai in judecata pentru obtinerea unui titlu executoriu, abia apoi poti pune in executare acest titlu printr-un executor judecatoresc.
Daca este cum spui n-o mai primi, nu te obliga nimeni s-o faci.

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu poți.
O programare nu este un contract opozabil, nu ai ce să execuți.
Dacă nu plătește, o refuzi și gata. O pui să plătească ședința înainte, nu are, la plimbare.

| CristiDinBucuresti a răspuns:

Bună! Daca lucrezi la un salon iar clienta aceasta ti a facut probleme vorbeste cu șeful/șefa ta si ea la rîndul ei sa vorbeasca cu clienta si sa îi spună ca nu poate sa anuleze programările asa cînd are ea chef, dar prețurile la masaj nu sunt afișate in salon? Sau tu la ce te referi cînd spui ca i ti plăteste prea putin, ca de obicei saloanele de masaj au casă de marcat si acolo se achită ședința de masaj la casă, iar daca clienta a fost multumită de serviciile tale (de masaj) i ti poate lăsa ție o șpagă.

| romeo78 a răspuns:

Doar dacă aveți bonuri de casă, pentru plata ședințelor.
Iar, pentru anulări, nu aveți ce face.
Pentru o plângere, reclamație trebuie documentele oficiale.
Ori, programarea, se face într-un caiet simplu.
Doar, pentru plăți, se poate face contestație, doar în cazul în care aveți tarifele afișate lizibil, aprobate, ștampilate și semnate.
În rest, încercați să discutați cu un avocat, pentru ca să obțineți un ordin de interdicție.

| laSoledad a răspuns:

"pentru ca imi plateste sedintele foarte putin" - pai tu stabilesti preturile serviciilor, daca nu da cat ii ceri, nu le prestezi.
Tu, ca prestator de servicii, iti poti rezerva dreptul sa-ti alegi clientii. Daca ai avut precedente negative, nu iti mai faci de lucru cu ea.
Apropo, ce servicii prestezi?

| Girly97 explică (pentru laSoledad):

Prestez servicii de masaj.

| GouDidodino a răspuns:

Da nu mai bine cand iti solicită o programare, să-i dai jet?

| PsyhoChild a răspuns:

Te duci la ea si ii tai gatul cu sabia destinului pentru a indeplini profetia.

| CristiDinBucuresti a răspuns (pentru PsyhoChild):

Numai prostii ai in cap lumea e plină de violență, de ce o înveti lucruri de genul acesta?

| Ale5184 a răspuns:

Iti trebuie un titlu executoriu pentru asta. Ai? Daca e clienta, dc o mai primesti? Nu o poti refuza?