Întrebare recomandată | anonim_4396 a întrebat:

Cum pot sa ma întorc singur in Romania la 16 ani? (Sunt in Anglia)

Răspuns Câştigător
sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Ca să te întorci în România, trebuie să traversezi granița UK pentru a ieși din țară. Aceasta se poate face la aeroport sau la Dover dacă treci granița cu trenul sau cu mașina.
La graniță vei prezenta un pașaport. Din el rezultă că ești minor.
Un minor poate trece granița sau însoțit de părinți sau de un însoțitor autorizat de părinți printr-un act legal. Deci singur nu te poți întoarce în România.
Dacă totuși din anumite circumstanțe excepționale te afli în UK singur, te poți adresa la Ambasada României din UK, care te vor ajuta să te repatriezi și să te re integrezi cu familia ta.

| nickser a răspuns (pentru sadrian46):

Dar unele companii aeriene (Ryanair de exemplu) spun că de la vârsta de 16 ani eşti adult şi poţi acompania pasageri sub 16 ani. La 16 nu poţi zbura fără un act anume înfară de buletin/paşaport?

| sadrian46 a răspuns (pentru nickser):

Da, compania aeriană, dar ca să urci în avion să poți zbura trebuie să treci pe la controlul pașapoartelor, prin vamă.

| nickser a răspuns (pentru sadrian46):

"Other than their own valid travel document (passport or ID card), no particular extra official authorisation is required for minors of any EU country to enter or leave the United Kingdom. However, if a child who is resident in the UK is travelling with an adult who does not have parental responsibility, permission will have to be obtained before leaving the country." de pe https://europa.eu/......dex_en.htm

Asta nu înseamnă că pot să trec de vamă in UK doar cu buletinul?

| sadrian46 a răspuns (pentru nickser):

If a child who is resident in the UK.
Dacă nu ai statut de rezident în UK, se pare că poți.

6 răspunsuri:
| doctorandus a răspuns:

Nu stiu daca te lasa britanicii sa iesi din tara lor, dar Politia de frontiera din Romania nu te poate opri sa intri-n tara, daca esti cetatean roman.

| cosmin1324 a răspuns:

Daca esti acolo cu parintii, posibil sa te lase sa vi daca fac o cerere sau ceva. Daca esti singur acolo(nu as vrea totusi sa stiu cum ai ajuns singur acolo la 16 ani), atunci trebuie sa mergi sa vorbesti la o ambasada.Mult noroc.