| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot să scap de cineva care tot îmi intră în telefon?
Acest om mă urmărește peste tot, este un psihopat!
Nu mă lasă în pace nicicum!
Îmi intră în telefon și îmi sparge toate conturile pe care le am și după face tot felul de tâmpenii cu ele.
Am încercat toate tâmpeniile posibile până acum ca să scap de el și nu mă lasă în pace.
Mă uit la toate prostiile pe internet numai ca să creadă lucruri nașpa despre mine că m-am gândit că poate așa mă lasă în pace, dar nu mă lasă nici așa. Jur că nu-l mai suport.

Ce pot să fac în situația asta?
Vă rog să mă ajutați urgent.

2 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Poti sa-i faci plangere penala pentru hartuire, bineinteles daca ai probe in sensul celor aratate.
Conform Codului penal, citez:
"ART. 208.Hărţuirea
  (2) Efectuarea de apeluri telefonice sau comunicări prin mijloace de transmitere la distanţă, care, prin frecvenţă sau conţinut, îi cauzează o temere unei persoane, se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă, dacă fapta nu constituie o infracţiune mai gravă.
(3) Acţiunea penală se pune în mişcare la plângerea prealabilă a persoanei vătămate."

| TamplaruAnisoara a răspuns:

Si eu sunt in situația ta. Dar nu pot face nimic. Când am apelat la politiae nu au vrut să-mi înregistreze plângerea. Hackerii sunt una cu cei de la politie si din justiție.