| anonim_4396 a întrebat:

Cum pot vinde o masina care are sechestru pus pe timpul starii de alerta?

Răspuns Câştigător
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

In mod legal nu o poti vinde, decat dupa scoaterea de sub sechestru.
Mai mult fapta ar constitui infractiunea de sustragere de sub sechestru, conform Codului penal, citez:
"ART.261.Sustragerea de sub sechestru
(1) Sustragerea unui bun care este legal sechestrat se pedepseşte cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(2) Dacă fapta a fost săvârşită de custode, pedeapsa este închisoarea de la 6 luni la 2 ani sau amenda."
Custode este persoana caruia i-a fost incredintata masina sechestrata, de regula se lasa la proprietar.

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Logic ca nu o poți vinde daca are sechestru

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Nu o poți vinde.

| mihai69 a răspuns:

Nu poți, dar o poți "da" prin contract de comodat.

| doctorandus a răspuns:

Daca nu vrei probleme cu Justitia, nu o vinde.

| Sofer a răspuns:

Nu o poți vinde din păcate.

| TheMaker a răspuns:

Doar după scoaterea de sub sechestru.