| florin303 a întrebat:

Cum procedezi cand o iei la stanga si ai semafor?

Sunt doua benzi pe sensul meu. Ma incadrez pe banda din stanga, pentru a o lua la stanga. Stiu ca atunci cand e verde trebuie sa dai prioritate celor din fata. Daca tot vin masini din fata de nu pot trece si la mine din verde se face rosu cum procedez? Astept sa se faca din nou verde?

Răspuns Câştigător
| LenoreVoldaren a răspuns:

Nu te panica. Pare o întrebare ușor "panicată", nu știu cum să zic laughing
Deci, când se face verde tu o iei ușor înainte, că doar nu o urnești din loc și o iei brusc la stânga că așa ai fi pe contrasens. Când ajungi în dreptul benzii pe care trebuie să intri te oprești și acorzi prioritate celor care vin din sensul opus (cei din față) căci tu urmează să treci peste banda lor. După ce au trecut toți treci și tu liniștit. Dar nu mai pierde timpul în intersecție, cum s-a eliberat, cum pleci. Chiar dacă s-a făcut verde deja la ceilalți (deși nu o să prea pățești așa des) ei tot au ochi și te vor lăsa să treci. Tu stând acolo probabil nici nu i-ai lăsa să treacă (n-ar avea loc). Ce ar putea face altceva? Să intre în tine?

6 răspunsuri:
suntserios
| suntserios a răspuns:

Daca ai trecut de semafor deja treci cand se elibereaza din fata. Daca nu ai trebut de semafor mai stai o tura

anonim_4396
| anonim_4396 a răspuns:

Păi intri în intersecție și nu te mai interesează dacă e roșu sau nu, în cel mai rau caz te bagi când s-a făcut roșu la semaforul celălalt

| florin303 explică (pentru anonim_4396):

S-a facut verde, intri in intersectie. Tot vin masini din fata de s-a facut rosu la tine. Aia din stanga au verde. Cand te bagi si cum?

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin303):

Păi când s-a făcut roșu la tine, automat s-a făcut roșu și la ăia din fața ta, deci te bagi atunci.

| florin303 explică (pentru anonim_4396):

Corect. Iar aia din stanga ta au verde. Cum te bagi?

| anonim_4396 a răspuns (pentru florin303):

Ai destul timp să te bagi fără să incomodezi pe nimeni când s-a făcut roșu din sens opus dacă tu ești deja în intersecție, că nu se dă verde imediat ce s-a dat roșu