| Eu1233 a întrebat:

Cum procedezi când vrei să bagi un major la corupere de minori? De ce dovezi ai nevoie?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Se pare ca nici tu si nici cei 2 utilizatori care au raspuns inaintea mea nu faceti distinctie intre doua infractiuni, respectiv actul sexual cu un minor si coruperea sexuala a minorilor. La coruperea sexuala nu este nevoie ca sa se fi intretinut relatii sexuale de nici un fel, se refera doar la pet.ing sau la alte fapte descrise.
Conform Codului penal, citez:
"ART.220.Actul sexual cu un minor
(1) Raportul sexual, actul sexual oral sau an.l, precum şi orice alte acte de penetrare vaginală sau an.lă comise cu un minor cu vârsta între 13 şi 15 ani se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Fapta prevăzută în alin. (1), săvârşită asupra unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(3) Fapta prevăzută în alin. (1), comisă de un major cu un minor cu vârsta între 13 şi 18 ani, când majorul a abuzat de autoritatea ori influenţa sa asupra victimei, se pedepseşte cu închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi.
(4) Fapta prevăzută în alin. (1)-(3) se sancţionează cu închisoarea de la 3 la 10 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) şi alin. (2) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani.
ART.221.Coruperea sexuală a minorilor
(1) Comiterea unui act de natură sexuală, altul decât cel prevăzut în art. 220, împotriva unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani, precum şi determinarea minorului să suporte ori să efectueze un astfel de act se pedepsesc cu închisoarea de la unu la 5 ani.
(2) Pedeapsa este închisoarea de la 2 la 7 ani şi interzicerea exercitării unor drepturi, atunci când:
a) minorul este rudă în linie directă, frate sau soră;
b) minorul se află în îngrijirea, ocrotirea, educarea, paza sau tratamentul făptuitorului;
c) fapta a fost comisă în scopul producerii de materiale pornografice.
(3) Actul sexual de orice natură săvârşit de un major în prezenţa unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani se pedepseşte cu închisoare de la 6 luni la 2 ani sau cu amendă.
(4) Determinarea de către un major a unui minor care nu a împlinit vârsta de 13 ani să asiste la comiterea unor acte cu caracter exhibiţionist ori la spectacole sau reprezentaţii în cadrul cărora se comit acte sexuale de orice natură, precum şi punerea la dispoziţia acestuia de materiale cu caracter pornografic se pedepsesc cu închisoare de la 3 luni la un an sau cu amendă.
(5) Faptele prevăzute în alin. (1) nu se sancţionează dacă diferenţa de vârstă nu depăşeşte 3 ani."
Ai nevoie de probe care sa dovedeasca una sau mai multe dintre faptele descrise si acestea pot fi martori, video, foto.
Victima, impreuna cu un parinte, trebuie sa faca plangere penala sau alta persoana sa faca un denunt.

suntserios
| suntserios a răspuns:

Tu nu ai nevoie de dovezi, de asta se ocupa procurorii. Coruperea de minori este atunci cand majorul vrea si eventual si reuseste sa intretina relatii cu minorib sub 15 ani

| sierra1 a răspuns:

Nu ințeleg, tu ești majorul sau minora?

sadrian46
| sadrian46 a răspuns:

Să faci un denunț la poliție.
Dar trebuie să ai dovezi, căci dacă nu, acela te poate da în judecată pentru calomnie.
De ce dovezi ai nevoie?
Minorii să poată depune mărturie.
Să existe poze, video, înregistrări ale actelor sexuale. Sau martori care au văzut, sau urme de spermă, sau flagrantul cu martori.
Așa sunt dovezile, scrise sa palpalbile, să poată fi puse pe masă la judecător. Pe simple vorbe nu te ia în seamă nimeni.

| doctorandus a răspuns:

Daca ai peste 15 ani si ati facut doar sex (nu alte prostii) e cam mission impossible.

| 012345678910bbb a răspuns:

Absolut orice ca sa poți sa demonstrezi fapta. Mesaje între major și minora, poze trimise unul altuia, mărturia minorei despre cum și când s-a întâmplat incidentul, video, absolut orice ai la îndemâna, alți martori care au văzut o pe minora in compania maiorului, etc.

| Ciubowski a răspuns:

Vorbeste cu un adult in care ai incredere ca sa iti ofere tot sprijinul necesar pe parcursul procedurilor, poate este nevoie de o vizita la medicina legala pentru o consultatie (daca exista vreo urma de penetrare, abuz sau alte chestii de care stiu doctorii sa se uite). Cu cat mai devreme, cu atat mai bine pentru ca semnele dispar in timp ce corpul se vindeca. Se merge si la politie, bineinteles, unde vei da (tu sau persoana respectiva) o declaratie amanuntita in legatura cu evenimentul in sine.