| MariaGiurgiu a întrebat:

Cum putem sa divortam din strainatate fara fie nevoie sa venim in tara? La notar parea foarte simplu dar trebuie sa stai acasa 30 de zile, o data sa depui cererea si dupa aia sa vii la semnatura. Exista posibilitatea sa divortam fara sa venim in tara, la ambasada sau cumva?

7 răspunsuri:
Ioandelasal
| Ioandelasal a răspuns:

Divortul se poate face doar la notarul public, starea civila de la primarie sau prin instanta de judecata. Nu se poate face in alta parte.
La notar sau starea civila, daca divortul este prin acordul partilor, vii si depui actele si apoi te intorci la data fixata.

| MariaGiurgiu explică (pentru Ioandelasal):

Doua drumuri pentru un divort? Daca inmultim asta cu doua bilete dus doua intors plus zile lipsa de la munca nu cred ca mai renteaza.

| Ioandelasal a răspuns (pentru MariaGiurgiu):

Nu este nevoie sa te prezinti de 2 ori, cererea de divort se poate depune si de alta persoana, imputernicita prin procura speciala, care poate fi facuta la orice reprezentanta diplomatica (Ambasada ori Consulat) a Romaniei din tara unde te afli.
Doar la data stabilita pentru divort trebuie sa fii prezenta, la aceasta nu poti fi reprezentata de alta persoana.

| Donsavas a răspuns:

Poti sa amâi divorțul până sunteti pregătiți să divortați fata in fata, la notar sau in instanta. Orice s-a intamplat între voi, cred ca meritati o despărțire onorabila si fara graba.

| PetruM a răspuns:

Este posibil divorțul din străinătate prin corespondență, fără prezentare în țară, chiar și în condițiile în care din căsnicie au rezultat copii minori. Legislația europeană s-a adaptat situațiilor de viață a cetățenilor si a creat acte normative care au simplificat acest lucru.

| MariaGiurgiu explică (pentru PetruM):

Multumesc, foarte misto! Stiti cumva cat dureaza un astfel de divort?

| PetruM a răspuns (pentru MariaGiurgiu):

Este destul de rapid, două luni, ceva de genul.